Prezident Clinton posmrtně omilostnil vysoce postaveného Afroameričana

Prezident Clinton posmrtně omilostnil vysoce postaveného Afroameričana zdroj: Wikipedia.org

19. 2. 2012, 16:09 | jaroslavpoks

stalo se 19. února 1999 90. léta

Washingtonu D.C. – Iniciativa nezávislých historiků, kteří roku 1976 podali námět na přehodnocení případu nadporučíka Henryho Ossiana Flippera (1856–1940), byla dnes vyslyšena.

V dopoledních hodinách americký prezident Bill Clinton veřejně udělil vojáku Flipperovi, který byl za svého života soudem propuštěn z armády, milost, respektive posthumánně pozměnil jeho odchod z vojenských služeb.

Henry Flipper se narodil jako otrok černošského původu na tehdejším americkém Jihu. Přesto se dokázal ze svého předurčení vymanit a dát se svou vlastní cestou. Ve svých 21 letech jako první Afroameričan úspěšně dokončil United States Military Academy (Vojenská akademie Spojených států amerických) ve West Pointu. Následně se stal vysoce postavneným hodnostářem.

Do křížku se zákonem se dostal poté, co se pokusil osvobodit nepravomocně uvězněného soudce s jeho pomocníky, kteří byli uvězněni ve vojenské pevnosti, v níž pobýval. Při úteku však byli chyceni, nadporučík Flipper zadržen a předvolán před soud. Ten jej pro „pro chování nevhodné pro úředníka a gentlemana“ propustil z armády. Ostatní spolupachatelé nebyli suspendování ani jim nebyl vyměřen žádný trest, pravděpodobně kvůli jejich původu (nebyli Afroameričané).

Podle Armádního výboru pro opravu vojenských záznamů, který se případem nadporučíka Flippera začal zabývat na popud historiků, byl rozsudek „příliš krutý a nespravedlivý“, a tak navrhl opravu na odchod za dobré chování. Prezident Bill Clinton ve svém dnešním projevu tak učinil. Henry Ossiana Flipper již tak nadále není považován za válečného zločince.

 

Zdroj: Buffalosoldier.net, bss.SFSU.edu, Wikipedia.org

Témata: Bill Clinton, černoši, milost

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt