Přijetím Charty byla založena Organizace spojených národů

Přijetím Charty byla založena Organizace spojených národů zdroj: MZV.cz

26. 6. 2010, 12:03 | Jana Laňková

stalo se 26. června 1945 ½ 20. stol.

San Francisko, USA – Dnešním dnem začala svou aktivitu Organizace spojených národů (OSN). Stalo se tak na základě přijetí Charty OSN, v níž jsou popsány pravomoce a cíl organizace. OSN tak svou činností vystřídá Společnost národů, která měla bohužel s plněním svých cílů, zajistit světovou rovnováhu a bezpečnost všech států – od velkých mocností až po malé rozvojové státy, problémy.

OSN sestavila tzv. Radu bezpečnosti OSN, jejíž rozhodnutí jsou právně závazná, čímž by měla být zajištěna konečná platnost verdiktů, na nichž budou jednat společnými silami všechny členské státy OSN. Každý stát, který se stane členem organizace, bude mít svého stálého zástupce jak v New Yorku, Ženevě či třeba Vídni. V konečném rozhodování by měl mít každý stát stejný hlas, což by mělo vést k rovnoprávnosti mezi národy.

Charta OSN má 19 kapitol. První z nich odůvodňují vznik OSN, upřesňují cíle a platné zásady organizace i členů. Následné kapitoly dikutují podmínky pro vstup do Organizace spojených národů, hlavní část jmenuje pravomoce orgánu a způsob, jakým se bude pracovat s výsledky jednání. Charta stanovuje i Mezinárodní soudní dvůr, jenž rozhoduje v právních sporech mezi národy.

Platnost Charty nabude dnem, kdy ji schválí všech 51 zakládajících států, včetně ČSR. Ač byla dnes Charta přijata, jednotlivé podpisy velvyslanců členských zemí se na dokumentu teprve objeví.

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 2006 měla Organizace spojených národů již přes 190 členských států. Dnes již bude toto číslo vyšší. Kromě Rady bezpečnosti je součástí OSN i dalších několik organizací: Ekonomická a sociální rada OSN, Poručenská rada OSN, Mezinárodní soudní dvůr a Sekretariát, v jehož čele stojí generální tajemník OSN. Kromě ochrany světově bezpečnosti se mezi devíti základními cíli OSN objevil například i boj proti nemocem, chudobě, nerovnoprávnosti žen vůči mužům a zvýšení úrovně vzdělání. K tomu všemu napomáhají další dceřinné cílené organizace (př. Organizace pro výchovu, vědu a kulturu – UNESCO, Dětský fond OSN – UNICEF, Mezinárodní měnový fond – IMF (česky MMF) a další.
V roce 2001 dostala OSN Nobelovu cenu míru.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt