Pro CIA pracoval ruský špion, vyzradil důvěrné informace

Pro CIA pracoval ruský špion, vyzradil důvěrné informace zdroj: Awesomedc.com

22. 2. 2012, 9:58 | jaroslavpoks

stalo se 22. února 1994 90. léta

USA – Americká Ústřední americká služba (CIA) se otřásá v základech. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických dnes nepřímo potvrdilo spekulace spojené se včerejším zatčením manželů Amesových. Ti se měli podle vyšetřovatelů dopustit špionáže proti USA ve prospěch Ruska, repektive zaniklého SSSR. Vyzrazené informace nebyly jen tak ledajaké, nýbrž pocházely přímo z vnitří správy USA – ze CIA.

Ames: „Zatýkáte nesprávného!“

Když včera 21. února vtrhli agenti FBI v pozdně večerních hodinách do luxusního domu Aldricha a Rosario Amesových, byli zaskočeni kladeným odporem. Podezřelý Aldrich Hanzen Amsen nejdříve horlivě poukazoval na své postavení v CIA, načež při zatýkání vykřikoval: „Děláte chybu! Zatýkáte nesprávného!“

Podle vyšetřovatelů byli Amesovi sledováni několik měsíců před zatčením, během nichž nasbírali dostatečné množství důkazů pro jejich usvědčení. K zatčení došlo údajně poté, co měl Aldrich Amsen potvrdit účast na tajné konferenci v Moskvě.

Uniklé informace nesly nejvyšší stupeň utajení

Vyšetřovací verze hovoří o tom, že Aldrich Hazen Ames měl prodávat Sovětskému svazu přísně tajné informace již od roku 1985. Nejvíce šokující je ale závažnost předaných informací. Ames pracoval pro CIA jako úředník a analytik v oblasti kontrarozvědky. Během svého působení měl Ames v popisu práce i spolupráci s kanceláří, jež prověřovala sovětské velvyslance na území Spojených států. Do rukou se mu tak dostávaly zprávy, jež byly pro SSSR neskutečně cenné.

Zatím není jasné, zda a do jaké míry byli sovětští šiponi schopni využít získané informace a jestli se stihli infiltrovat s vnitřní správy USA, každopádně američtí politologové se shodují, že se jedná o největší provedenou špionáž v americké historii.

CIA čeká kontrola, Amense i smrt

Vedení CIA naplánovalo na nejbližší dny hloubkovou kontrolu všech agentů působících v CIA, aby se podobná situace již nemohla opakovat. Samotného Aldricha Amese a jeho manželku–komplice čeká soud, který rozhodne o výši jejich trestů.

Vzhledem ke skutečnosti, že předání určitých informací Sovětskému svazu pravděpodobně zapříčinilo smrt některých amerických agentů, může být Amesovi vyměřen i trest smrti.

Zdroj: NYTimes.com, Britannica.com, Wikipedia.org

Témata: CIA, špión, studená válka, zatčení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt