Proč byla postavena Berlínská zeď

Proč byla postavena Berlínská zeď zdroj: Searchbox.cz

12. 11. 2012, 13:08 | Jiřina Nováková

stalo se 12. listopadu 2009 21. století

Berlín – Před třemi dny to bylo právě dvacet let od pádu Berlínské zdi. Východní Němci ji začali stavět v neděli 13. srpna 1961 v jednu hodinu v noci, tedy před čtyřiceti osmi lety.

Od toho dne byl rozdělen Berlín na osmadvacet let. Tehdy začala stavba 165,7 kilometrů dlouhé zdi, která oddělovala americký, anglický a francouzský sektor od zbytku města, kde byli Rusové.

V průběhu let vylepšování a zdokonalování  šlo ve finále o dvě zdi, kvůli kterým byla zbořena řada domů. V meziprostoru byly samostříly, zoraný pás a silnice pro policejní hlídky.
Berlínská zeď byla velkou nezhojenou jizvou na Evropě, která celému světu připomínala, že druhá světová válka ještě neskončila. Podívejme se ještě zpět do dějin.

Od roku 1945 do srpna 1961 opustilo NDR z velké části právě přes Západní Berlín tolik obyvatel, jako kdyby denně odešlo obyvatelstvo jedné středně velké vesnice. Zpočátku odcházeli jen podnikatelé, což nikomu moc nevadilo, později lidé s akademickým vzděláním a studenti, a to už začalo existenci NDR ohrožovat.

Podle dokumentů je zřejmé, že hlavní problém dokončení zdi představoval nedostatek ostnatého drátu. Ještě týden před začátkem stavby ho chybělo 300 tun. Dne 3. června 1961 došlo ve Vídni na půdě amerického velvyslanectví k historickému setkání Nikity Chruščova a Johna F. Kennedyho. Kennedy byl ze svého impulzivního protějšku překvapen, ale zároveň nechtěl za žádnou cenu vyvolat třetí světovou válku, zvláště ne nukleární. Chruščov na tomto jednání předložil Kennedymu nové berlínské ultimatum.

Dne 6. července 1961 dal Chruščov souhlas se stavbou Berlínské zdi. Nešlo totiž jen o stavbu zdi, ale i o oddělení zásobování elektrickým proudem a přerušení podzemní dráhy. V jeden moment bylo uzavřeno 12 stanic podzemky a 48 stanic nadzemní dráhy.

Západní rozvědky, díky svým agentům, datum znali několik dnů předem, ale nijak se na celou akci nepřipravily. Dokumenty zároveň jasně ukazují, že Kennedy počínání Chruščova plně chápal. Údajně řekl, kdyby Rusové nezakročili, přišli by brzy o NDR a později i o Polsko, Československo a Maďarsko.

Žádné krásné řešení, ale pořád nekonečně lepší než válka.

Zdroj: Novinář a spisovatel Karel Hvížďala (Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz

Témata: Berlínská zeď

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt