Proč nesklapneš, obořil se španělský král na Cháveze

Proč nesklapneš, obořil se španělský král na Cháveze zdroj: Wikipedia.org

10. 11. 2012, 21:09 | Tadeáš Sedláček

stalo se 10. listopadu 2007 21. století

Santiago – Probíhající 17. iberoamerický kongres, kde tradičně probíhá setkání nejvyšších představitelů španělsky a portugalsky mluvících zemí, doprovází diplomatický skandál.

Španělskému králi Juanu Carlosovi I. ujely nervy a obořil se na venezuelského presidenta Huga Cháveze se slovy „Proč nesklapneš?“ (šp. ¿Por qué no te callas? – pozn. autora).

Stalo se tak při diskusním příspěvku španělského ministerského předsedy Josého Luise Rodrígueze Zapatera. Ten byl neustále přerušován Chávezem, který kritizoval Zapaterova předchůdce Josého Mariu Aznara. Ten byl velkým příznivcem presidenta Bushe a Chávez na Zapatera vykřikoval, že jeho předchůdce byl fašista a „bylo v něm méně lidskosti, než v hadu“.

Chávezovi byl odpojen mikrofon a Zapatero se snažil uklidnit situaci tím, že vyzval k respektu politických vůdců bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Chávez však na něj vykřikoval i přes vypnutý mikrofon, což nevydržel španělský král Juan Carlos, který byl na diskusi rovněž přítomen a slovy “proč nezmlkneš” se snažil Cháveze uzemnit.

V sále následovala ihned obrovská vlna potlesku. Jednalo se o ojedinělé vystoupení španělského krále, vždyť Juan Carlos byl vždy považován za člověka, který vše zvládá s okázalým klidem. Svět se tak rozdělil na dva tábory – jedni ho považují za hrdinu, druzí za hrubiána – už jen pro to, že se Juan Carlos ani neobtěžoval Chávezovi vykat. Celý incident můžete zhlédnout na videu níže.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tábor lidí považujících krále za hrdinu nalezne své útočiště především v domovském Španělsku. Španělé budou krále podporovat tričky s nápisem ¿Por qué no te callas? či mp3 zvoněním ve stejném duchu. Chávez bude po Carlosovi požadovat omluvu, té se však nedočká.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Hugo Chávez, kongres

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Chaves je skvely, pravdu

  Lekno, 11. 11. 2012 14:50

  Reagovat

  Chaves je skvely, pravdu treba povedat, nech uz komukolvek. Nejaky paraziticky zlodej ‘kral’ urobi vsetko preto, aby nemusel pracovat a mohol vyciciavat ludi.

  • Srovnáváte nesrovnatelné. Zatímco Chávez

   Tadeáš Sedláček, 9. 12. 2012 17:10

   Reagovat

   Srovnáváte nesrovnatelné. Zatímco Chávez je “pánem” Venezuely, španělský král je pouze reprezentativní funkce.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt