Pronásledovaný posel nového náboženství Mohamed uprchl do Jathribu

Pronásledovaný posel nového náboženství Mohamed uprchl do Jathribu zdroj: ZombieTime.com

24. 9. 2010, 12:06 | Marek Hnátek

stalo se 24. září 622 starší

Mekka – Mekkanská vlna nevole proti údajnému proroku Mohamedovi dosáhla vrcholu. Kvůli hlásání nepohodlné víry zvané islám se ho vlastní vládnoucí rod Kurajšovců pokusil zabít. Mohamed tváří tvář nebezpečí opustil Mekku a uprchl do Jathribu. Města, se kterým má naopak přátelské vztahy a jež chce přestoupit na jeho víru.

„Není boha kromě Boha.“ Veřejným ohlašováním této zajímavé teze Mohamed rozzuřil svůj rod Kurajšovců, obchodníků profitujících na náboženské rozmanitosti. Mekka je významné společenské centrum, do kterého díky svatyni Kabba a více než třem stovkám bůžků proudí zástupy věřících. Kurajšovci mají strach, že by lid přestoupil na Mohamedovu víru a přišel by konec výnosného obchodu. Proto ho zbavili klanové ochrany. Kdokoli mohl proroka beztrestně zabít.

Mohamed je s Kurajšovci v konfliktu delší dobu. Obchodníci ale nemohli dříve nic podniknout, protože Mohamed byl oblíbencem svého strýce a vlivného stařešiny klanu Abú Táliba. Strýc však zemřel. Kurajšovcům se tak naskytla příležitost zbavit se nenáviděného posla víry.

Mohamed unikl smrti a byl vlídně přijat v Jathribu. S představenými tohoto města už dlouho vyjednává. Zaručili mu, že pokud se stane jejich soudcem, obyvatelé přijmou islám.

Učení nového proroka

Hlavním rozdílem proti různorodým mekkanským vírám v rozsáhlý panteon bohů je vyznávání jediného a všemocného boha – Alláha. Islám v mnohém vychází z křesťanství a židovství a podle Mohameda je nejdokonalejší a konečnou vírou. U předchozích náboženství prý bylo boží poselství „pokřiveno lidmi“.

Mohamed je známý tím, že po svých čtyřicátých narozeninách začal během večerů odcházet a meditovat v jeskyni hory Hirá. Tam se mu podle jeho slov zjevil archanděl Gabriel a sdělil mu: „Jsi posel Boha, prorok.“ Mohamed si zapisoval, co mu anděl řekl, a tak vznikla věroučná kniha veršů korán – tedy to, co je určeno k recitaci.

Islám by se měl stát alfou a omegou skutků věřícího. Celá víra, včetně dalších doporučení od posla, zasahuje a ovlivňuje mnoho sfér života, od manželství přes vhodná jídla až po hygienu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mohamedův útěk do Jathribu věřící označí jako hidžru a bude se jednat o počátek islámského letopočtu. Protože je islám nejen víra, ale i soubor pravidel pro společnost, stane se Mohamed jak náboženským, tak i politickým vůdcem města.

Z Jathribu, později přejmenovaného na Medínu, započne veleúspěšná islámská invaze. Nejdříve bude převážně násilím konvertována severní Afrika. Na konci 13. a počátku 14. století se položí základy rozpínavé a na islámu postavené Osmanská říše, která si podrobí významné části Byzance a po ovládnutí Balkánského poloostrova zahájí invazi do Evropy. Muslimům se však nepodaří Evropu podmanit a roku 1683 budou po porážce u Vídně odraženi.

Islám se přesto stane nejdynamičtějším náboženstvím na světě. Na začátku 21. století se bude jednat o nejrychleji rostoucí víru s více jak miliardou vyznavačů.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: islám, Mekka, Mohamed, náboženství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • bezvadná zpráva, díky!

    Adam, 25. 9. 2010 10:43

    Reagovat

    bezvadná zpráva, díky!

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt