Protesty petrohradských dělníků byly utopeny v krvi

Protesty petrohradských dělníků byly utopeny v krvi zdroj: Wikipedia.org

22. 1. 2011, 10:50 | Michal Ozogán

stalo se 22. ledna 1905 ½ 20. stol.

Petrohrad – Dnes se stalo náměstí před Zimním palácem svědkem děsivého masakru. Pokojné procesí dělníků směřovalo k císařově sídlu a cestu mu zastoupili po zuby ozbrojení vojáci, kteří je vyzvali, aby se okamžitě rozešli. To už bohužel nebylo možné. Přední řady se nemohly ani pohnout, protože byly neustále postrkovány těmi v zadu, jež nevěděli, co se děje. V tu chvíli začala císařská vojska do dvou set tisícového davu pálit. Když se situace uklidnila, na zemi leželo přes tisíc mrtvých těl.

Na samotné uskutečnění procesí měl lví podíl kněz Georgij Gapon, který založil hned několik odborových organizací. Když bylo v prosinci minulého roku propuštěno několik jeho oveček z velké petrohradské továrny, dělníci se semkli a začali hromadně protestovat. V momentě, kdy se počet stávkujících vyhoupl na 120 tisíc, rozhodl se Gapon předat caru petici. V té požadoval nejen zlepšení podmínek zaměstnanců jako osmihodinová pracovní doba či vyšší mzdy, ale i omezení moci cara a nastolení rovné společnosti, což bylo pro absolutistu Mikuláše nepřijatelné.

Po procesí se Georgij Gapon ztratil neznámo kam. Nejspíše proto, že po něm, ale i dalších předácích, začíná pátrat ruská tajná policie Ochranka.

Křištálová kouleVěštecká koule

Protesty dělníků po rozehnání davu neskončily, ale přesunuly se na venkov. Jenže téhož roku se car Mikuláš II. dobrovolně vzdal několika pravomocí a ustanovil ústavodárné shromáždění. Další revoluce v roce 1917 ho od moci odstavila úplně.

Georgij Gapon se nějaký čas schovával u spisovatele Maxima Gorkije a poté prchnul do Evropy, kde spolupracoval s Leninem, ale i dalšími osobnostmi podporující rovnou společnost. Příští rok se pokusil vrátit do Ruska, ale byl zabit svými kolegy revolucionáři, kteří si mysleli, že je vládním špiónem.

Zdroj: Wikipedia.org, CRG.cz

Témata: masakr, protest, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Je to smutná historie...

    Petr, 11. 6. 2018 14:11

    Reagovat

    Je to smutná historie… Rád bych se podíval na místo, kde to bylo vše uskutečněno.

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt