Protivládní demonstrace v Číně byly rázně potlačeny

Protivládní demonstrace v Číně byly rázně potlačeny zdroj: Thematchfactory.com

4. 6. 2012, 15:00 | Michala Ondrušková

stalo se 4. června 1989 80. léta

Peking – V noci ze včerejška na dnešek došlo ke konečnému rozhodnutí o nasazení armády, která měla zajistit rozpuštění protivládních demonstrací na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu.

Protesty trvaly několik  týdnů, proto čínská vláda vydala rozkaz k vyklizení největšího světového náměstí.

Hnutí odporu proti režimu, ač je označováno jako studentské, se účastnily různé vrstvy obyvatel, včetně dělníků z provincií. Vlna demonstrací počala 15. dubna smrtí bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Chu Jao-penga, který se zasazoval o hospodářské reformy i uvolnění cenzury. Postupně došlo ke srocení odpůrců režimu právě na největším náměstí, zkráceně nazývaném náměstí Nebeského klidu.

Již 20. května bylo vyhlášeno stanné právo, a 2. června vedení strany rozhodlo o nasazení armády, která se začala shromažďovat v okolí hlavního města. Ovšem až dnes v noci byly vydány rozkazy k nasazení tanků a ostré munice, a k bezodkladnému potlačení kontrarevoluce. O použití armády se zasadil především premiér Li Pcheng.

Včera v deset hodin večer vojáci zahájili postup ulicemi směrem k náměstí, avšak do cesty se jim postavily stovky demonstrantů, kteří se pokoušeli stavět dokonce barikády. Po počátečních varovných výstřelech do vzduchu došlo i ke střelbě směrem k protestujícím.

Nepodařilo se zabránit obětem na životech, a to jak na straně hnutí, tak vojáků čínské lidové armády. S přicházejícím ránem byly však rozkazy splněny, a náměstí bylo vyklizeno. Část účastníků protestů byla pozatýkána, a po zbytku bude pravděpodobně vyhlášeno pátrání.

Celkový počet obětí zatím není přesně znám. Čína hovoří asi o dvou až třech stech  mrtvých, zahraniční zdroje uvádějí dokonce tisíce, toto číslo je však pravděpodobně nadhodnocené. Sedm až deset tisíc lidí je zraněno.

Československá vláda vyjádřila důvěru v to, že čínský lid překoná těžkosti a bude dál rozvíjet socialismus.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nikdy už se svět nedozví, kolik lidí bylo té noci zabito.  Ani přesný sled událostí nebude znám, všechen zahraniční tisk bude ihned po incidentu ze země vykázán, a další desetiletí bude cenzura v Číně ovlivňovat veškeré zmínky i celkové pojetí masakru.

Zahraničí krvavý zásah armády povětšinou odsoudí, a vyvodí důsledky v podobě omezení obchodování, či dovozu zbraní. Dokonce i Sovětský svaz považoval zásah za nepřiměřeně tvrdý, ale východoněmecký parlament naopak Číně pogratuloval k rozdrcení kontrarevoluce.

Premiér Li Pcheng zůstane už navždy “pekingským řezníkem”, a celou událost si lidé budou pamatovat jako „Masakr na náměstí Nebeského klidu“, ačkoliv nejvíce lidí zahynulo v okolních ulicích, ať už při střelbě, či pod koly vozů a pásy tanků.

Komunistická strana ze střetu s demokracií vyjde vítězně, Čína ani v budoucích desetiletích nepozná svobodu projevu či tisku.

 

Zdroj: Wikipedia.org, Aktuálně.cz

Témata: armáda, Čína, demonstrace, komunismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt