Prusko založilo Severoněmecký spolek

Prusko založilo Severoněmecký spolek zdroj: Photobucket.com

18. 8. 2012, 12:36 | Tadeáš Sedláček

stalo se 18. srpna 1866 19. stol.

Berlín – Jak jsme vás nedávno informovali, Prusko skutečně získalo v německy mluvících zemích rozhodující vliv a dnes jej využilo. Byly podepsány takzvané srpnové smlouvy. Ty právně ukotvují zánik Německého spolku a jeho nahrazení Severoněmeckým spolkem.

Ten bude fungovat na principu konfederace, jednotlivé státy (konkrétně jich je 15) si tedy zachovají částečnou suverenitu zahraniční politiku, ačkoliv budou výrazně ovlivňováni dominantním Pruskem. Prusko tvoří 85% obyvatelstva útvaru, je také dominantní po průmyslové a vojenské stránce věci. Má tedy také odpovídajících 17 křesel ze 43 ve spolkovém parlamentu. Spolkovým kancléřem se stal dosavadní pruský kancléř Otto von Bismarck.

Jak název naznačuje, součástí spolku se nestaly jihoněmecké státy, určující hranicí je tedy řeka Mohan. Za hranicemi tedy leží Bavorsko, Bádensko, Württembersko a Rakouské císařství. Ke kuriosní situaci došlo ve věci Hessenska. Jím totiž protéká ona řeka Mohan, severní část zůstala ve spolku, jižní nikolivěk.

Rakousko dlouho usilovalo o vytvoření spolku, který by konkuroval nově utvářejícímu se útvaru. Jednat se mělo o Jihoněmecký spolek, avšak díky rakouské slabosti ve vnitřní i zahraniční politice se císař pánovi tuto ideu prosadit nepodařilo.

Křištálová kouleVěštecká koule

V dubnu následujícího roku bude přijata spolková ústava, která změní státní zřízení z konfederace na federaci, vliv Pruska tak bude ještě více utvrzen. Severoněmecký spolek však nebude mít příliš dlouhého trvání. Mezi lety 1870 a 1871 proběhne válka mezi tímto spolkem a Francií (jinak také prusko-francouzská válka) na jejímž konci se Severoněmecký spolek transformuje v Německé císařství (proběhne anexe jižních zemí).

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Německo, Prusko, spolek

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt