První let největší vzducholodi Graf Zeppelin II uskutečněn

První let největší vzducholodi Graf Zeppelin II uskutečněn zdroj: airvoila.com

14. 9. 2010, 16:07 | Eva Bojková

stalo se 14. září 1938 ½ 20. stol.

Friedrichshafen – Dnes proběhl křest a také první let největší vzducholodi, která nese jméno LZ 130 Graf Zeppelin II. Kapitánem prvního letu byl Dr. Hugo Eckener a na palubě bylo 74 lidí, jednalo se většinou o zástupce ministersva letectví a zástupce společnosti Zeppelin.  Na palubě byli také dělníci, kteří se podíleli na stavbě vzducholodi, inženýři a technici. Graf Zeppelin urazil během dnešního letu 925 km nad územím Neměcka, a to během 6 hodin.

Graf Zeppelin II  má délku 244 metrů (což je pouze o 25 metrů méně než zaoceánský parník Titanic) a průměr 41,2m.  Na palubě se nachází restaurace a interiér vzdušného plavidla je vskutku luxusní, jelikož původně byl určen pro pasažéry z velmi bohatých vrstev.  Stavba této vzducholodi začala před 2 lety,  ještě v době kdy její sesterská vzducholoď Hindenburg provozovala své lety. Hindenburg ovšem v květnu 1937 tragicky ztroskotal před zraky tisíců diváků. K neštěstí došlo při transatlantickém letu, kdy před přístáním ve Spojených Státech na letišti Lakehurst  vzpanul v zadní části lodi požár a během půl minuty celá loď schořela. Tým inženýru a společnost Zeppelin jsou o bezpečnosti nové sesterské lodě Graf Zepellin II přesvědčeni, ale i přesto by měla sloužit pro výzvědné a propagační účely a transatlantické lety pro pasažéry nejsou v plánu. V designu došlo ke změnám, které z této vzducholodi dělají zatím technologicky nejpokročilejší vzducholoď všech dob.

Doufejme, že v důsledku těchto úprav nedojde k nešťastnému konci tohoto plavidla, jak se tomu stalo v předchozím případě. Jako nosný plyn je u této vzducholodi opět použit vysoce hořlavý vodík, ačkoli po předchozí katastrově Hugo Eckener rozhodl, že místo vodíku bude napříště použito helium. Jediným možným dodavatelem hélia jsou však Spojené Státy Americké, proto se Hugo Ecker vypravil do Washingtonu, kde navštívil prezidenta Roosvelta. Jednání bylo nadějné, ale bohužel skončilo neúspěšně.

Křištálová kouleVěštecká koule

Graf Zeppelin II uskuteční vcelku 30 letů, při kterých nalétá 36 550 km během 409 hodin, a bude posledním z řady slavných Zeppelinů. Všechny lety budou propagační nebo výzvědné, mimo jiné nad územím pobřeží Anglie či Polska. Poslední let bude uskutečněn 20.srpna 1939 a poté bude o rok později Graf Zeppelin II rozebrán na popud Hermanna Göringa. Touto vzducholodí končí éra Zeppelinů také z důvodu politických.

Zdroj: wikipedia.org

Témata: doprava, Hindenburg, létání, vzducholoď, zeppelin

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt