Revolucionář Che Guevara byl zabit v boji

Revolucionář Che Guevara byl zabit v boji zdroj: Broadsheet.ie

9. 10. 2012, 10:34 | Martina Sotáková

stalo se 9. října 1967 60. léta

La Higuera – Revolucionář Che Guevara byl zabit během bitvy mezi americkými jednotkami a guerilou v Bolivijské džungli.

Velitel osmé bolivijské armádní divize Joaquin Zenteno Anaya oznámil, že 39letý Che Guevara byl zastřelen poblíž vesnice La Higuera, na jihozápadě země.

Život

Che Guevara, celým jménem Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna se narodil 14. června 1928 v Rosariu v Argentině. Byl lékař, marxistický revolucionář a vůdce kubánských gueril.

Kvůli těžkému astmatu nechodil do školy a učila ho vlastní matka. Ve 13 letech nastoupil na střední školu v Cordóbě, kde byl nadprůměrným žákem. Roku 1953 dokončil lékařskou fakultu na univerzitě v Buenos Aires.

Při studiu procestoval Argentinu a vydal se napříč Latinskou Amerikou na starém motocyklu. V tuto dobu sepsal své motocyklové deníky, věnované vzpomínkám na to, co poznal. Tím byla zejména chudoba a útlak.

Roku 1959 získal kubánské občanství, jako lékař narukoval do Castrových jednotek, ale brzy se stal jeho pravou rukou a právě díky Guevarovi se stal Castro radikálním marxistou.

Seznámil se s ním v Mexiku, kde cvičil partyzánské jednotky pro vpád na Kubu. V prosinci 1956 se pod Castrovým velením vylodil na Kubě spolu s dalšími revolucionáři s úmyslem svrhnout diktátora Fulgencia Batistu. Převrat se o dva roky později podařil. Při projevu v OSN v New Yorku pronesl: „Zabíjeli jsme a zabíjet budeme.“

V havanské pevnosti La Cabaña byl pověřen vedením internačního tábora pro příznivce svrhlého Batisty. Za dobu jeho zdejšího působení bylo popraveno více než 200 lidí. Na vraždách se osobně podílel. Byl prezidentem kubánské národní banky a od roku 1961 řídil ministerstvo průmyslu. Poradce mu tehdy dělal československý ekonom Valtr Komárek, ředitel prognostického ústavu.

Roku 1966 opustil Kubu kvůli rozporům s Castrem a představiteli Sovětského svazu ve snaze šířit dále revoluci. Byl zklamán Castrovou politikou, znárodňováním a likvidací řemesel.

V tomto roce pobýval také pět měsíců v Československu v obci Ládví. Žil zde v konspiračním bytě československé rozvědky pod cizím jménem, oholen, ostříhán, s dioptrickými brýlemi, se svou milenkou. Mimo jiné prohlásil: “Tohle není socialismus, ale jeho selhání. Celá Praha je jako místnost z Titaniku. Ze slavných časů revoluce tu nezbylo nic.”

Nakonec se usadil v Bolívii. Revoluci se snažil rozpoutat i zde, ale velmi neúspěšně. Skrýval se v malé vesnici La Higuera, jelikož byl hledán bolivijskou armádou podporovanou CIA. 8. října 1967 byl vypátrán a zajat.

„Nenávist je součástí boje; neomezená nenávist vůči nepříteli, která donutí člověka, aby překonal svá přirozená omezení, takže se stane efektivním, násilným, selektivním a chladnokrevným strojem na zabíjení. A takovými stroji na zabíjení se musejí stát naši vojáci…“

Křištálová kouleVěštecká koule

Zjistí se, že sám bolívijský prezident René Barrientos nařídil popravu Che Guevary. Byla provedena zastřelením, vojákem Mariem Teránem, ovšem tak, aby všichni nabyly dojmu, že byl zabit v boji. Nejprve mu byly rozstřílený nohy a poté byl zabit kulkou do srdce. Po smrti mu budou amputovány ruce.

Vláda USA s popravou souhlasit nebude a bude požadovat převézt Che Guevaru do Panamy k výslechu.

Po své smrti se stane hrdinou socialistického revolučního hnutí v zemch třetího světa. 1. dubna 1971 bude zastřelen bolívijský konzul v Hamburku Quintanill Pereira jako akt pomsty za jeho smrt.

Jeho tělo bude pohřbeno pod přistávací plochou letiště Vallegrande, aby se jeho případný hrob nestal poutním místem. Ostatky budou vykopány a 13. července 1997 slavnostně převezeny na Kubu do Santa Clary, kde bude vybudováno velkolepé mauzoleum.

Liberálové v disentu budou v 21. století na Kubě  požadovat plná lidská práva a téměř všichni budou kubánskou vládou odsouzeni na léta do vězení. Mezi nimi básník a novinář Raúl Rivero, odsouzený na 20 let. O jejich osud se bude zajímat i Václav Havel.

Slavná Che Guevarova fotografie autora Alberta Kordy, která bude ikonou levicové mládeže, vznikla v roce 1960 na pohřbu obětí teroristického útoku na loď La Coubre. Jim Fitzpatrick z ní roku 1967 vytvoří dvoubarevné popartové plakáty.

Rovněž slavnou se stane také fotografie mrtvého Che Guevary, kdy leží na pitevním stole a připomíná Ježíše Krista sejmutého z kříže.

Che Guevara vytvořil na Kubě první popravčí čety, založil zde také systém pracovních táborů, kam byli zavíráni homosexuálové, disidenti a oběti nemoci AIDS.

Zdroj: news.bbc.co.uk, zivotopis.osobnosti.cz, aktualne.centrum.cz, www.webmagazin.cz, blisty.cz, zpravy.idnes.cz, owien.blog.cz

Témata: Bolívie, Che Guevara, Fidel Castro, guerila, Kuba, revoluce, smrt

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt