stalo se 24. února 1895 19. stol.
Kuba – Dlouhodobá nespokojenost kubánské společnosti, jež je podřízena španělské nadvládě, vyústila v nepokoje na největším karibském ostrově.
Exilová politická strana – Partido Revolucionario Cubano (Kubánská revoluční strana) – naplánovala na dnešní den vylodění revolučních ozbrojených sil ze zahraničí. Na březích je však čekalo smíšené přijetí.
Dnes k ostrovu přijely lodě revolucionářů ve třech skupinách, jimž veleli zkušení odbojáři José Martí, Máximo Gómez a Antonio Maceo Grajales. Zatímco některé lodě zakotvily v bezpečí a za vítání tamních obyvatel, některé se střetly se španělskými silami. Většině se ale pravděpodobně podařilo vysadit vojenské jednotky.
Jejich cílem bude v následujících týdnech podle plánu odboje rozpoutat v obyvatelích národní cítění a vyprovokovat je k násilnostem a neposlušnosti vůči Španělům. Svým chováním zamýšlí podat izolovaným obyvatelům zprávy o dění ve zbytku Ameriky a pokusit se je oprostit od praktik španělského teroru.
Kubánský odboj v americkém exilu získává v poslední době na síle, především díky José Martíovi. Obyvatele si získal především svou vizí tzv. Hispánské Ameriky, tedy oblasti v Latinské Americe, nad níž nebude nikdo držet moc. Vedle propagování svých reforem celého fungování Kuby využívá Martí ale i celkem populistické sliby pro danou oblast – například úmyslu zavést rasovou rovnoprávnost.
Zdroj: Latinamericanhistory.about.com, Wikipedia.org
Témata: Kuba, nezávislost, revoluce, vylodění