Revolucionáři burcují Kubu, chtějí nezávislost

Revolucionáři burcují Kubu, chtějí nezávislost zdroj: Wikipedia.org

24. 2. 2012, 17:48 | jaroslavpoks

stalo se 24. února 1895 19. stol.

Kuba – Dlouhodobá nespokojenost kubánské společnosti, jež je podřízena španělské nadvládě, vyústila v nepokoje na největším karibském ostrově.

Exilová politická strana – Partido Revolucionario Cubano (Kubánská revoluční strana) – naplánovala na dnešní den vylodění revolučních ozbrojených sil ze zahraničí. Na březích je však čekalo smíšené přijetí.

Dnes k ostrovu přijely lodě revolucionářů ve třech skupinách, jimž veleli zkušení odbojáři José Martí, Máximo Gómez a Antonio Maceo Grajales. Zatímco některé lodě zakotvily v bezpečí a za vítání tamních obyvatel, některé se střetly se španělskými silami. Většině se ale pravděpodobně podařilo vysadit vojenské jednotky.

Jejich cílem bude v následujících týdnech podle plánu odboje rozpoutat v obyvatelích národní cítění a vyprovokovat je k násilnostem a neposlušnosti vůči Španělům. Svým chováním zamýšlí podat izolovaným obyvatelům zprávy o dění ve zbytku Ameriky a pokusit se je oprostit od praktik španělského teroru.

Kubánský odboj v americkém exilu získává v poslední době na síle, především díky José Martíovi. Obyvatele si získal především svou vizí tzv. Hispánské Ameriky, tedy oblasti v Latinské Americe, nad níž nebude nikdo držet moc. Vedle propagování svých reforem celého fungování Kuby využívá Martí ale i celkem populistické sliby pro danou oblast – například úmyslu zavést rasovou rovnoprávnost.

Zdroj: Latinamericanhistory.about.com, Wikipedia.org

Témata: Kuba, nezávislost, revoluce, vylodění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt