Revoluční Rusko uznalo nezávislost Estonska

Revoluční Rusko uznalo nezávislost Estonska zdroj: Wikipedia.org

2. 2. 2013, 9:20 | Tadeáš Sedláček

stalo se 2. února 1920 ½ 20. stol.

Tartu – Ruská sovětská federativní socialistická republika a Estonsko dnes podepsaly mírovou dohodu. Smlouva ukončuje více než rok trvající estonskou válku za nezávislost.

Estonsko bylo téměř dvě století součástí carského Ruska, jeho moc se však zhroutila po vypuknutí bolševické revoluce.

Bolševická vláda rozpustila dosavadní estonský zemský sněm a přislíbila Estoncům svobodné volby. V nich však zvítězili zastánci samostatnosti, a tak bolševici výsledky voleb anulovali.

Na počátku roku 1918 se však s Ruskem válčící Německo pustilo do rozsáhlé ofensívy, která přinutila ruskou armádu umístěnou v estonském Tallinnu k ústupu. Estonci neváhali a vyhlásili 24. února nezávislost, ta však byla prakticky ihned anulována příchozími německými vojsky, která připojila celé Pobaltí k Německému císařství, což bylo potvrzeno březnovým brest-litevským mírem uzavřeným mezi revolučním Ruskem a Německem. Estonský sen o nezávislosti tak musel ještě několik měsíců počkat.

11. listopadu 1918 však Velká válka skončila podepsáním příměří mezi Německém a Dohodou, německá vojska se tak začala z Pobaltí stahovat.

V prosinci do Estonska vpadla Rudá armáda a začal několikaměsíční krvavý konflikt, ve kterém se však Estoncům podařilo (také díky pomoci západních států) svou čerstvou nezávislost uhájit. Toto bylo stvrzeno dnes podepsanou smlouvu v Tartu, v níž se RSFSR zavazuje „vzdát se bývalých práv Ruska na estonské území na časy věčné“.

Křištálová kouleVěštecká koule

Estonsko bude nezávislé přibližně dvacet let. V roce 1940 totiž na základě paktu Ribbentrop-Molotov připadne společně s dalšími pobaltskými státy (Lotyšskem a Litvou) Sovětskému svazu, které je anektuje.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: estonsko, Litva, lotyšsko, mír, mírová smlouva, nezávislost, první světová válka, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Podle paktu Ribbentrop-Molotov mělo

    Karel, 3. 2. 2013 0:07

    Reagovat

    Podle paktu Ribbentrop-Molotov mělo připadnout Estonsko a Lotyšsko Sovětskému svazu a Litva Německu. V případě Litvy se tak ale navzdory tomuto paktu nestalo a Litva byla po ultimátu obsazena sovětskými vojsky. Podle podobného scénáře následovalo Lotyšsko a Estonsko. V každém státě byla instalována loutková vláda. Následovaly zincenované volby, ze kterých vzešly nové parlamenty, které si hned na prvních schůzích odhlasovaly záměr připojit se k SSSR, což následně Nejvyšší Sovět schválil. Celá akce začala 15. června a připojení bylo formálně dokončeno 9. srpna.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt