Římská říše na kolenou, Romulus Augustus sesazen

Římská říše na kolenou, Romulus Augustus sesazen zdroj: Amazonaws.com

23. 8. 2011, 12:49 | Michal Ozogán

stalo se 23. srpna 476 starší

Ravenna„Řím padl!“ rozléhá se světem zpráva tak silně, že dokonce i bohové chvíli nevěří svým vlastním uším. Ale opravdu je to tak. Největší říše, jakou kdy mohlo oko světa spatřit, přišla o svého posledního caesara. Kde jsou ty doby, kdy římské legie pochodovaly od deštěm bičované Británie až po spalující písky Egypta. Já vám to řeknu! Ty doby jsou daleko v minulosti, protože konec slavné říše Římanů nastal právě dnes.

Je to zvláštní osud. V dubnu, roku 753 před Kristem lety založil Řím muž jménem Romulus. A dnes, 1229 let poté je jeho jmenovec i posledním císařem. To je důkaz, že proti osudu se nedá bojovat. Zmůže jakéhokoliv člověka, jakoukoliv říši.

O tom, jak se to všechno vlastně bylo referuje náš zvláštní zpravodaj Prokopios:

„… Na západě měl vládu Augustus, kterému říkali Římané zdrobnělinou Augustulus, protože obdržel království ještě jako chlapec; spravoval mu je velmi důmyslně jeho otec Orestes. Římané právě několik let předtím přijali za spojence Skiry, Alany a jiné gótské kmeny … ti si na nich proti jejich vůli bez ostychu vynucovali mnoho a nakonec žádali, aby jim byly přiděleny pozemky v Itálii. Orestovi kázali, aby jim z nich přidělil třetinu, a když jim to nikterak nemohl slíbit, bez okolků ho zabili. Byl mezi nimi jeden člen královské tělesné stráže jménem Odoaker; ten jim tehdy slíbil, že jejich požadavky splní, jestliže mu opatří vládu. Tak se stal samovládcem.“

Ačkoliv je Romulus Augustus císařem, je to pořád jen malý kluk. Proslýchá se, že nového krále chlapec zaujal a nechá ho žít, pokud se bude držet v ústraní. Posledním odkazem kdysi slavného impéria se tak stává Východořímská říše. Sem také Odoaker odeslal odznaky císařské moci, protože nechtěl vládnout jako Říman, nýbrž jako Germán.

Křištálová kouleVěštecká koule

Východořímská říše odolávala tlakům barbarů o mnoho déle. Byla zničena až v 29. května 1453 Osmanskou říší. Tím dnem zanikly i poslední zbytky slavného impéria.

Zdroj: Wikipedia.org, Dějepis pro gymnázia

Témata: Řím

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt