Rocková zpěvačka Janis Joplin nalezena mrtvá ve svém bytě

Rocková zpěvačka Janis Joplin nalezena mrtvá ve svém bytě zdroj: Pastblues.com

4. 10. 2012, 11:50 | Martina Sotáková

stalo se 4. října 1970 70. léta

Los Angeles – Janis Joplin (27), ikona hippies, rebelka a zpěvačka s nezapomenutelným hlasem, byla nalezena mrtvá ve svém apartmá č. 105 v hotelu Landmark Motor dnes po 22. hodině. Pravděpodobná příčina smrti je předávkování drogami.

Joplin nalezl její manažer John Cooke, který ji očekával v nahrávacím studiu. Ležela na zemi vedle postele bez známky života se zlomeným nosem. Zemřela v době přípravy a natáčení nové desky.

Život poznamenaný drogami

Janis Joplin se narodila 19. ledna 1943 ve městě Port Arthur v Texasu. Na střední škole začala hrát na kytaru a poslouchala jazz, blues a folk. Po maturitě pokračovala ve studiu na univerzitě, kterou nedokončila.

Její první vystoupení s kapelou  Waller Creek Boys se konalo v roce 1962 ve městě Beaumont v Texasu. Zpívala v kavárnách a podobných podnicích, různorodému publiku. Roku 1963 zamířila s přítelem Chet Helmsem do San Francisca, místa beatnické generace a hnutí hippies, jehož osobností se stala. Další tři roky koncertovala zde.

Poté se na malou chvíli vrací domů s úmyslem dostudovat a zbavit se už v té době závislosti na drogách, konkrétně amfetaminu, heroinu a alkoholu. Rozhodnutí ji nevydrželo dlouho a opět zamířila zpět do San Francisca.

Začala zpívat a hrát v kapele Big Brother & The Holding Company. V roce 1967 vystupovala na slavném festivalu The Monterey International Pop Festival. Svým výkonem se dostala do podvědomí celé hudební veřejnosti. Natočila desku, skladba Piece Of My Heart se dostala do čela hitparád, ale opět díky drogám, byla její spolupráce s kapelou ukončena.

Koncem roku 1969 zakládá kapelu Kozmic Blues Band a vydávají první album I Got Dem ‘Ol Kozmic Blues Again, Mama. Není ale s kapelou spokojená, a tak to rozjíždí po svém – svléká se, zve na pódium fanoušky, je neustále pod vlivem.

Přichází Woodstock, ale vystoupení se ji nepovede. Vystupuje druhý den festivalu se setem 10 písní. Byla značně opilá, museli ji podpírat, aby se vůbec na pódium dostala. I přesto bylo mnoho diváku jejím výkonem unešeno.

Znovu se pokouší abstinovat. Ale závislost jak na drogách tak alkoholu se ji naprosto vymyká z rukou. Její poslední dny naplňovala spousta heroinu, alkoholu, sexu a samozřejmě hudby.

Letos Joplin zformovala další kapelu Full Tilt Boogie Band. Pracují společně na albu Pearl a zároveň se zasnoubí se Sethem Morganem. Nahrává svou poslední skladbu Mercedes Benz a narozeninové přání pro Johna Lennona.

Hrála také ve filmech – Music Scene (TV seriál), 1969, Petulie, 1968 a Ball and Chain, 1967. Objevila se v dokumentárních filmech o hudbě – Monterey Pop, 1968, Keep on´Rockin, 1969 a Woodstock, 1970 a několika televizních pořadech.

Nejznámější skladby

Piece Of My Heart

Mercedes Benz

Cry Baby

Křištálová kouleVěštecká koule

Byla přezdívaná „Hendrix v sukních“ a paradoxně zemřela 14 dní po Jimi Hendrixovi (27), jehož smrt nebude objasněna.

Po pitvě bude zjištěno, že zemřela na předávkování heroinem v kombinaci s velkým množstvím alkoholu. Její tělo bude zpopelněno a rozprášeno v Tichém oceánu.

Stane se symbolem hippies a hesla „Live fast, love hard, die young“.

Deska Pearl vyjde po její smrti na jaře 1971 a stane se třikrát platinovou.

V dalších letech vyjdou výběry největších hitů, staré nahrávky, koncerty nebo alternativní verze písní – Farewell Song, 1982, Anthology, 1982, 18 Essential Songs, 1994 nebo album  Live In Winterland, 1998

Zdroj: www.nytimes.com, www.rock.cz, www.ireport.cz, www.findadeath.com, www.csfd.cz, www.pophistorydig.com

Témata: alkohol, drogy, heroin, hippies, Hollywood, Janis Joplin, předávkování, smrt, Woodstock, zpěvačka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • skoda holky ... mela naprosto

  Uplnej Vypatlanec, 31. 10. 2012 11:26

  Reagovat

  skoda holky … mela naprosto uzasnej hlas

  • JO, to souhlasím, Janis

   LucyJ, 6. 4. 2014 19:27

   Reagovat

   JO, to souhlasím, Janis byla prostě nejlepší

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt