Rozpad Rakouska pokračuje, byla vyhlášena Maďarská demokratická republika

Rozpad Rakouska pokračuje, byla vyhlášena Maďarská demokratická republika zdroj: Wikipedia.org

16. 11. 2011, 21:15 | Jiřina Nováková

stalo se 16. listopadu 1918 ½ 20. stol.

Budapešť – Vznik Maďarské demokratické republiky je významnou politickou událostí dřívějšího Rakousko-Uherského zřízení. Prvním presidentem se stává Mihály Károlyi.

Inspirativním podnětem ke vzniku tohoto státního útvaru novodobého Maďarska, bylo vyhlášení Německé republiky a Rakouské republiky.

Jaké události předcházely tomuto politickému vývoji?

První světová válka prohloubila národní i politické rozpory v Rakousku-Uhersku.K nepokojům přispěla i velké stávka dělníků železničních dílen v Budapešti, která byla potlačena střelbou. Vliv na politické události měla i maďarská Národní rada, která požadovala odtržení země od Rakouska, odstranění současného politického režimu, pozemkovou reformu a autonomii pro území obývané nemaďarskými národy v Uhrách.

Poslední říjnové dny před vznikem Maďarské demokratické republiky, došlo v Budapešti k Astrové revoluci a o den později byl Károlyi jmenován předsedou nové uherské vlády. Ještě téhož dne v Budapešti rozvášněný dav zabil nenáviděného bývalého premiéra Istvána Tiszu.

Pak již události nabraly směr k vyhlášení tohoto prvního státního útvaru.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pod vlivem revoluce v Rusku dojde i v Maďarsku k převratu, jehož důsledkem bude zánik První Maďarské republiky a vyhlášení Maďarské republiky rad 21. března 1919.

Témata: Maďarsko, stát, vznik

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt