Rozporná prohlášení prezidenta Bushe týkající se vztahů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem

Rozporná prohlášení prezidenta Bushe týkající se vztahů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem zdroj: Wikipedia.org

15. 5. 2013, 18:30 | Jiřina Nováková

stalo se 15. května 1989 80. léta

Houston – Americký prezident George Bush pronesl na texaské univerzitě v Houstonu projev zaměřený na vztahy mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, které se vyznačovalo značně rozpornými prohlášeními.

Bush oznámil, že nová americká vláda ukončila analýzu politiky obou států. Analýza ukázala potřebu nové politiky, a sice takové, která by brala v úvahu celé spektrum přeměn na celém světě včetně Sovětského svazu.

Na jedné straně uvedl, že Spojené státy podávají SSSR ruku ke spolupráci v zájmu zajištění světového míru, ale pokud jde o konkrétní návrhy americké strany, zůstal jeho projev značně za očekáváním.

Vyzval Sovětský svaz k dalšímu podstatnému snížení jeho ozbrojených sil, protože prý trvá nerovnováha a sovětská vojenská převaha. Přestože připustil významné úspěchy sovětské politiky  přestavby a otevřenosti, vyjádřil pochybnosti o jejím trvalém charakteru a obavy ze sezónnosti vývoje v SSSR.

Prezident Bush potvrdil ochotu jednat o snížení stavu strategických zbraní, o kontrole pokusných jaderných výbuchů a o zákazu chemických zbraní.  Na nejnovější sovětské návrhy však vůbec nereagoval.

Za nejpozitivnější lze považovat Bushovo prohlášení, že je třeba skoncovat s politickou doktrínou zadržování komunismu. Tato slova však vzápětí znehodnotil tím, že v rozporu se skutečností tvrdil, že Sovětský svaz zatím nabízí jen sliby a naděje, ale nikoli činy.

George Bush na závěr zdůraznil svůj zájem na otevření vzdušného prostoru, permanentní upevňování míru a podtrhl, že nehodlá usilovat o válku v oblasti veřejného mínění mezi USA a SSSR.

Zdroj: Rudé právo, rok 1989, 15. květen, str. 6

Témata: George H. W. Bush

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt