Rudá armáda osvobodila Budapešť, konec války je na spadnutí

Rudá armáda osvobodila Budapešť, konec války je na spadnutí zdroj: Needham.k12.ma.us

13. 2. 2013, 10:33 | Tadeáš Sedláček

stalo se 13. února 1945 ½ 20. stol.

Budapešť – Dnešním dnem definitivně skončily pouliční boje v maďarské metropoli Budapešti. Sovětské armádě se po více než třech měsících bojů podařilo vytlačit vojska nacistického Německa z města.

V boji o Budapešť se proti sobě postavili Rodion Malinovskij a Johannes Frießner. Obě armády byly vyčerpány z předchozích bojů ve východním Maďarsku, avšak Sověti měli početné zálohy, a tak si mohli na rozdíl od wehrmachtu ztráty dovolit. Ani technologické unikáty na německé straně (jako například Sověty dosud nepřekonaný těžký tank Tiger II) nemohly zvrátit průběh předem prohrané bitvy.

Samotný útok na Budapešť byl zahájen 29. října loňského roku a již počátkem listopadu byly dobyty východní části Budapešti. Němci se však nebyli ochotni města vzdát za žádnou cenu a kladli tvrdý odpor. I přes to byla zcela dobyta jedna ze dvou historických částí města – Pešť. Hitler tedy nařídil Pešť vyklidit, stáhnout se do Budína (druhá historická část města) a uhájit jej za každou cenu.

Rudá armáda však město po Novém roce obklíčila a přerušila tak spojení Budapešť-Vídeň. Vyjednavači poslaní s cílem sjednat kapitulaci města však byli nacisty zavražděni. Malinovskému tak nezbývalo nic jiného, než bojovat o každou ulici ve městě. Boje se tedy značně protáhly, dnes však město definitivně padlo.

Nacistické Německo tak přišlo o důležitý opěrný bod na východní frontě, konec války je na spadnutí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Hitler se nebude schopen se ztrátou Budapešti vyrovnat, ta se tak stane předmětem operace Jarní probuzení. To bude poslední velká německá ofensiva v druhé světové válce (březen 1945). Německé jednotky v ní postoupí o dvacet kilometrů, pak však budou zastaveny početně silnějším nepřítelem. Samotné Německo kapituluje počátkem května.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, Maďarsko, Nacistické Německo, osvobození, rudá armáda, Sovětský svaz, SSSR

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Rudá armáda osvobodila Budapešť,

    JUDr.Karel Vlk, 15. 7. 2016 17:18

    Reagovat

    Rudá armáda osvobodila Budapešť, ale v roce l956 smetla demokratickou revoluci, tak jako u nás v roce 1968 smetla demokratický vývoj a přišla okupace

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt