Rusko-polská válka končí, Poláci porazili Rudou armádu

Rusko-polská válka končí, Poláci porazili Rudou armádu zdroj: Talismancoins.com

25. 8. 2011, 18:05 | Jiřina Nováková

stalo se 25. srpna 1920 ½ 20. stol.

Varšava – Bitva u Varšavy, která netrvala ani dva týdny, dnes skončila ve prospěch a vítězství polské armády.

Rusko-polská válka nebo také Polsko-sovětská válka začala v únoru 1919 jako střetnutí mezi sovětským Ruskem a po první světové válce obnoveným Polskem.

Sovětské Rusko, ve snaze ovládnout bývalé součásti carského impéria, neboť se cítilo jeho nástupcem, nechtělo dopustit, aby Polsko získalo zpět veliké části Ukrajiny a Běloruska.

Tato válka byla konfliktem dvou nově utvořených států – Sovětského Ruska, které vzniklo Velkou říjnovou revolucí  a Polska, které vyhlásilo nezávislost teprve na konci roku 1918.

Rozhodující střetnutí rusko-polské války se stala Bitva u Varšavy.  Polská vojska v ní zničila  seskupení Rudé armády, která zaútočila na Varšavu a zmařila  tak plány ruských bolševiků o ovládnutí Evropy. Je ironií, že porážce napomohl sám Stalin.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bitva u Varšavy, která trvala jen krátce od 13.8. do 25. 8. se stane historicky významnou událostí a bude nazvána  jako Zázrak na Visle.

Rudá armáda, která tam byla poražena, se z této drtivé porážky už nevzpamatuje a  po několika dalších porážkách, zejména  porážka na řece Němen,  přistoupí na příměří.  V roce 1921 Rusko uzavře s Polskem Rižský mír. V něm přijme  územní požadavky týkající se západní Ukrajiny a západního Běloruska.

Témata: bitvy, Polsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 22. 8. 2019, včera měl(a) svátek Johana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt