Ruský prezident Boris Jelcin rezignoval

Ruský prezident Boris Jelcin rezignoval zdroj: Russiapedia.rt.com

31. 12. 2012, 8:59 | Jiřina Nováková

stalo se 31. prosince 1999 90. léta

Moskva – Boris Jelcin, první ruský demokraticky zvolený prezident, dnes rezignoval a jmenoval Vladimíra Putina úřadujícím prezidentem.

V posledních měsících jeho vlády měl již mizivou podporu občanů. Po dobu své vlády získal 40 miliard USD z fondů Mezinárodního měnového fondu a dalších organizací, které podporovaly ruskou ekonomiku a jeho samotného. Bohužel, většina z těchto peněz byla rozkradena Jelcinovými blízkými spolupracovníky.

Když získal absolutní moc v Rusku, porušoval Jelcin zákony například dosazováním svých příbuzných na vysoké vládní posty. Prezidentovým poradcem se stala jeho dcera Taťána Djačenková.

V roce 1998 nastala ekonomická krize vyvolaná jeho nesplacenými dluhy. Způsobila paniku na finančních trzích a kolaps ruské měny. Rublu.

V průběhu kosovské války Boris Jelcin silně kritizoval NATO a jeho vojenskou kampaň proti Jugoslávii. Varoval před možným zákrokem, pokud by NATO vysadilo vojáky v Kosovu.

V tomto roce sesadil Jelcin z funkce předsedu vlády Sergeje Stepašina a už počtvrté odvolal celou vládu. Za Stepašina dosadil na místo předsedy vlády Vladimira Putina, který nebyl v té době příliš známý. Jelcin oznámil, že Putina by rád viděl jako svého nástupce.

Křištálová kouleVěštecká koule

23. dubna 2007 exprezident Ruské federace Boris Jelcin zemře na zástavu srdce.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt