Ruští velvyslanci dorazili po čtyřech měsících plavby do Londýna

Ruští velvyslanci dorazili po čtyřech měsících plavby do Londýna zdroj: Wikipedia.org

27. 2. 2011, 9:03 | Karolína Solanská

stalo se 27. února 1557 starší

Londýn – Dnes okolo poledne dorazil do Londýna velvyslanec Ruského císaře Ivana Vasilijeviče – šlechtic Osep Napea. Jeho cesta sem se téměř podobá dobrodružnému románu.

„Přišel čas, aby Rusko vstoupilo do obchodního vztahu s Velkou Británií,“ řekl Car Ivan Vasilievič v oficiálním projevu, „vyslal jsem tedy jednoho ze svých nejspolehlivějších šlechticů s honosnými dary za Filipem a Marií, králem a královnou Anglie.“

Překážky na cestě

Ruský car ovšem netušil, jaké problémy vyvstanou na cestě jeho ambassadora do Británie. Expedice vyplula v listopadu na několika anglických lodích z přístavu svatého Mikuláše v Rusku, ale pravděpodobně protože lodě nebyly stavěny na takovou zimu, se několik z nich téměř rozpadlo a zbytek byl donucen přistát u norských břehů a vyhledat pomoc.

Jediná z lodí, která je schopná odolávat déle mrazu a dorážejícím vlnám, je ta jménem Edward Bonaventura. Na tu se tedy nalodil Osep Napea a po douhých čtyřech měsících plavby se dostali k východním břehům Aberdeenshire ve Skotsku. Za veliké bouře loď, na které se plavil velvyslanec, jeho společníci – vysocí ruští šlechtici – i hlavní kapitán flotily, narazila potmě nečekaně na pobřeží, kde se na skalách rozbila na padrť.

Kapitán, několik šlechticů a většina námořníků utonula. Zachránil se pouze vevyslanec Napea a tři šlechtici. Z lodi zbyla pouze prkna plovoucí na hladině. Vzácné dary, které dopluly na pobřeží, byly vypleněny bezohlednými domorodci, ale velvyslance a jeho malé společnosti se rychle ujala místní samospráva a postarala se o ně.

Příjezd do Londýna

Jakmile se Londýn dozvěděl o nehodách a strastiplné akci, organizace se ujala samotná královna Marie. Spravila o situaci dopisem lady Marii Lorrain, a přikázala jí, aby se o velvyslance postarala, vrátila mu jeho majetek.

Velvyslanec s doprovodem byl tedy převezen do Edinburgu, kde se s nimi jednalo s nejvyšší péčí. Po několika dnech odpočinku již v doprovodu téměř 500 skotských šlechticů na koních vyrazili do Londýna. Dvanáct mil před hlavní město je přijeli uvítat i členové kupeckých gild, kterých bylo osmdesát.

Na předměstí ho pak přivítal sám primátor a s ním i vikomt Montague.

„Osep Napea na mne působil velmi příznivě,“ uvedl později Montague, „Jeho osobnost je disciplinovaná a i po strastiplné cestě si uchovává zdravý rozum.“

Momentálně probíhá v královském paláci oficiální audience u královny. Už teď je však jisté, že obě země budou na poli obchodu spolupracovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Návštěva ambassadora bude skutečně probíhat ve shodě mezi oběma zeměmi. Král s carem si vymění bohaté dárky, mezi nimi například pár lvů, či živé soboly. Velvyslanec opustí Anglii až další rok v květnu s “loděmi plnými anglického zboží”.

Zdroj: TheBookofDays.com, Historyorb.com

Témata: Anglie, král, královna, Londýn, plavba, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt