Rwanda je uprostřed občanské války, mačetové útoky mají na svědomí až desetitisíce mrtvých

Rwanda je uprostřed občanské války, mačetové útoky mají na svědomí až desetitisíce mrtvých zdroj: Tumblr.com

12. 4. 2013, 18:28 | Jakub Hájek

stalo se 12. dubna 1994 90. léta

Kigali – Mrtvoly se kupí uprostřed ulic. Těla jsou v prostorách luxusních vil i na chudých předměstích. Nasládlý pach smrti už několik dní ovládá hlavní město Rwandy.

Opilí vojáci, hordy mačetami ozbrojených mladíků, kupy rozkládajících se mrtvol – tak vypadá situace v Kigali. Tlupy mladých lidí vyzbrojených klacky, kuchyňskými noži, vším, co může proniknout do lidského těla, stále postávají na silnicích.

„Schovali jsme se doma v hrůze před peklem na ulicích, dokud nás z úkrytů nevysvobodili naši vojáci a neodvezli nás na letiště,“ vysvětlovali na pařížském letišti prvních zachránění z Rwandy. Přiletělo s nimi i 88 osiřelých rwandských dětí, z nichž některé snad najdou náhradní rodiče ve Francii. „Mnohé z těchto dětí už zažily válku několikrát. Viděli umírat mnoho lidí,“ uvedl kněz doprovázející sirotky.

Pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže se obávají, že za třídenních krvavých bojů, které vypukly po smrti prezidenta Habyarimana minulou sobotu v noci, zahynuly možná desetitisíce lidí.

Evakuace cizinců

Zatímco rwandské hlavní město je už po několik dní zachváceno vražděním a drancováním, pokračuje boj i na další frontě: jak zachránit životy cizinců. Belgická a francouzská vláda do Rwandy vyslaly vojáky, aby pomohli s evakuací svých i jiných občanů. Jen Belgičanů je v této jejich bývalé kolonii přibližně 1 500, francouzská komunita čítá asi 600 osob.

Francie již uzavřela své velvyslanectví. Poté Kigali opustili také velvyslanci Belgie a Německa.Do sousedního Burundi bylo evakuováno i ruské velvyslanectví včetně zástupců Aeroflotu a jejich rodin. Při záchraně posledních cizinců, kteří v obklíčeném Kigali zatím ještě zůstali, asistují francouzské a belgické jednotky.

Kde leží Rwanda?

Google mapa

Zdroj: MF Dnes z 12. a 13. dubna 1994

Témata: genocida, občanská válka, Rwanda, rwandská genocida

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt