Rwandští povstalci dobyli sídlo vlády

Rwandští povstalci dobyli sídlo vlády zdroj: Politicstheoryphotography.blogspot.com

14. 6. 2013, 7:03 | Jaroslav Srna

stalo se 14. června 1994 90. léta

Kigali – Oddíly povstalecké Rwandské vlastenecké fronty (RPF) dobyly včera v těžkých bojích sídlo rwandské vlády ve městě Gitarama asi 50 kilometrů jihozápadně od hlavního města Kigali.

„Město bylo vyčištěno našimi jednotkami a vláda uprchla do nedalekých hor,“ uvedl velitel povstaleckých jednotek generálmajor Paul Kagame.

Zahraniční pozorovatelé soudí, že dobytí města Gitarama je především důležitým psychologickým vítězstvím povstalců v již tři měsíce trvající občanské válce.

RPF v uplynulých dnech zahájila ofenzívu s cílem zastavit masové vyvražďování obyvatelstva a má nyní pod kontrolou asi polovinu území Rwandy, kde podle odhadů přišlo za dva měsíce mocenských bojů mezi kmeny Hutů a Tutsiů o život na půl milionu lidí. Některé údaje hovoří až o milionu mrtvých.

Mezinárodní pozorovatelé ve Rwandě předpokládají, že poslední vojenské úspěchy RPF tvořené převážně Tutsii povedou ke zvýšení intenzity bojů. Také velitel Pomocné mise OSN ve Rwandě generál Romeo Dallaire se vyjádřil pesimisticky o vyhlídkách na brzké uzavření příměří mezi znesvářenými klany.

Křištálová kouleVěštecká koule

Konflikt bude ukončen po 100 dnech bojů v polovině července 1994 a bude mít na svědomí okolo 800 000 lidských životů. Paul Kagame se stane rwandským prezidentem.

Zdroj: MF Dnes, 14. června 1994

Témata: rwandská genocida

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt