Severní Korea je v bojové pohotovosti a obyvatelstvo vyzývá k přípravě na válku

Severní Korea je v bojové pohotovosti a obyvatelstvo vyzývá k přípravě na válku zdroj: Scholastic.com

26. 3. 2013, 15:27 | Tomáš Starý

stalo se 26. března 1994 90. léta

Pchjongjang – Napětí na Korejském poloostrově se vyhrotilo poté, co včera KLDR uvedla své vojenské jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Situace je čím dál napjatější od chvíle, kdy severokorejský totalitní stát odmítl umožnit odborníkům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii inspekci svých jaderných zařízení.

Armáda KLDR začala údajně prověřovat komunikační linky vyhrazené pro případ ohrožení, zintenzivnila se vojenská cvičení a byly posíleny jednotky protivzdušené obrany. Vláda také vyzvala obyvatele, aby se připravili na válku.

Americký prezident Bill Clinton v neděli v noci prohlásil, že situaci kolem severní Koreje považuje za vážnou. USA nicméně stále doufají, že celá situace může být vyřešena, a záleží jen na KLDR, zda che být nadále izolována od světového společenství.

Křištálová kouleVěštecká koule

21. října 1994 bude podepsána mezi KLDR a USA dohoda podle níž se Severní Korea vzdá nukleárního programu výměnou za normalizaci vztahů se Spojenými státy a jejich pomoc při budování jaderných elektráren. V roce 2003 však Severní Korea odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní s odůvodněním, že Spojené státy selhaly v naplňování vzájemné dohody uzavřené v roce 1994.

9. října 2006 vydá KLDR prohlášení, že provedla první úspěšný jaderný test. Jak Geologické středisko Spojených států, tak japonští seismologové, budou detekovat zemětřesení o přibližné síle 4,2 Richterovy stupnice, na území Severní Korey, které by potvrzovalo tvrzení severokorejské vlády.

V dubnu 2009 bude Severní Korea, podle vyjádření ředitele MAAE Mohameda El Baradei kvalifikována jako jaderná mocnost. 25. května téhož roku provede další jaderný test, který bude mít za následek otřesy o síle 4,9 stupňů Richterovy stupnice.

Zdroj: MF Dnes, 26. 3. 1994, str. 1, cs.wikipedia.org

Témata: atomová bomba, KLDR

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 1. 10. 2020, včera měl(a) svátek Jeroným

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt