Skandál: Anglická lady se projížděla na koni nahá

Skandál: Anglická lady se projížděla na koni nahá zdroj: Wikipedia.org

10. 7. 2012, 16:44 | Tadeáš Sedláček

stalo se 10. července 1040 starší

Coventry – Slyšte poslední zprávy ze země za Lamanšským průlivem. Tamním městem Coventry musela projet na koni nahá choť zdejšího pána, Leofrika z Mercie.

Příčiny dnešní jízdy musíme hledat právě ve zlovůli Leofrika, který na Coventry uvalil obrovské daně, které sužovaly obyvatelstvo. Lady Godiva, jeho manželka, s obyvatelstvem soucítila a snažila se Leofrika přesvědčit, aby daně snížil. Ten však (patrně v nadsázce) prohodil, že daně budou sníženy, až se Godiva projede městem nahá, zahalená pouze svými dlouhými vlasy.

K Leofrikovu překvapení však Godiva svolila a počala se chystat k jízdě. Manžel trval na tom, aby si všichni obyvatelé zavřeli či zatloukli okna, aby jeho choť ušla obrovské potupě. Obyvatelé Coventry svého pána poslechli a ten jim po uskutečněné jízdě na oplátku skutečně daně snížil.

Poslední posel dorazivší z Coventry však tvrdí, že jeden neukázněný mladík svodům neodolal a na Godivu se podíval, načež prý oslepl. Je otázkou, na kolik to je dílem Božím či dílem Leofrikových posluhovačů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Z příběhu se stane živoucí legenda, dodnes můžeme v celé Anglii (ale především v Coventry) spatřit Godiviny jezdecké sochy. Rovněž postava mladíka (“Peeping Tom”) se stala nedělitelnou součástí příběhu.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Anglie, daně, nahota

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 18. 2. 2020, včera měl(a) svátek Miloslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt