Skončila světová válka – v železničním vagóně ve stanici Rethondes

Skončila světová válka – v železničním vagóně ve stanici Rethondes zdroj: Larousse.fr

11. 11. 2010, 8:21 | Václav Bešťák

stalo se 11. listopadu 1918 ½ 20. stol.

Compiègne – Včera zaniklo Rakousko-Uhersko poté, co Karel I. pod silným nátlakem abdikoval. Dnes v pět hodin ráno byl podepsán dokument, díky kterému skončila světová válka. Končí tak spor, do kterého se zapojil celý svět, a který trval půl pátého roku. A v němž zahynulo 18,5 milionu lidí.

Dneškem se uzavírá další jedna velká kapitola lidstva. Končí totiž světová válka. Osamocené Německo, které přišlo o všechny své spojence, tedy Bulharsko, Rakousko-Uhersko a Osmanskou říši, se rozhodlo dnes v brzkých ranních hodinách kapitulovat. Delegace válčících stran se sešly v železničním vagóně ve stanici Rethondes, nedaleko města Compiègne. V 05:05 podepsaly všechny strany dokument, jež stanovil, že dnes v 11:00 zavládne příměří na všech frontách.

Pro Německo je to tvrdá rána. Přijde totiž o některá území, budou mu odebrány kolonie a nebude se smět spojit s Rakouskem. Čeká ho také dočasné obsazení Porýní, vysoké reparace a velmi přísná vojenská omezení.

Tato válka má na svědomí více než 18,5 milionu lidských životů – z nichž 10 milionů z řad vojáků. Německo v této válce přišlo o dva miliony vojáků. Celkové válečné ztráty činí takřka 350 miliard dolarů. Válka ale přinesla i široké spektrum technických výdobytků – nové zbraně jako plamenomety, samopaly, bombardéry nebo tanky a ponorky. Světová válka má na svědomí i narušení morální a ekonomické stránky mnoha zemí.

Velký vliv na dnešní kapitulaci Německa má ale včerejší abdikace Karla I. „Od nastoupení na trůn ustavičně jsem se snažil vyvésti Své národy z hrůz války, na jejímž vypuknutí pražádné viny nemám. Nerozpakoval jsem se obnovit ústavní život (…) Naplněn stále jako dříve neochvějnou láskou k Mým národům, nechci jich svobodnému vývoji Svou osobou státi v cestě jako překážka,“ napsal rakouský císař ve svém abdikačním projevu. Následně Karel I. opustil Schönbrunn, a tak Rakousko-Uhersko definitivně zaniklo.

Křištálová kouleVěštecká koule

28. června 1919 bude podepsána Versaillská smlouva. Půjde o pařížskou mírovou úmluvu, která oficiálně ukončí tuto první světovou válku mezi Centrálními mocnostmi a státy Dohody. Smlouva bude požadovat, aby Německo přijalo plnou odpovědnost za vypuknutí války a bude muset zaplatit válečné reparace. Jejich poslední splátku uhradí Německo až 3. října 2010. Zároveň ztratí kolonie v Africe a Oceánii.

Tato dohoda se stane platným zákonem č. 217/1921 Sb., jež bude součástí právního pořádku České republiky.

Zdroj: ČT24.cz, Týden.cz, Wikipedia.org

Témata: Německo, první světová válka, válka, vlak

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ema

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt