Slavná Eiffelova věž v Paříži je dokončena

Slavná Eiffelova věž v Paříži je dokončena zdroj: OCW.mit.edu

31. 3. 2012, 14:30 | Jiřina Nováková

stalo se 31. března 1889 19. stol.

Paříž – Stavba Eiffelovy věže v Paříži byla plánována jako vstupní brána na Světovou výstavu a jako symbol oslav 100 let od Francouzské revoluce. Nyní byla s velkou pompou dokončena a oslavena.

Věž stojí na čtvercovém pozemku o délce strany 125 m a je přibližně 300 m vysoká. Leží v nadmořské výšce 33 m nad mořem.

Tato unikátní stavba je pojmenována po svém staviteli Gustavu Eiffelovi. Ten se svými plány původně počítal s postavením věže ve španělské Barceloně, kdy tam probíhala Světová výstava. Radní města ale tento návrh zamítli, protože projekt byl moc nákladný a v ohledu architektury města také nevkusný. Poté co byl Eiffel ve Španělsku odmítnut, podal svůj návrh v Paříži, kde se výstava konala o rok později, tedy nyní. V Paříži bylo předvedeno mnoho návrhů, ale Gustav Eiffe se svým plánem vyhrál.

Na tomto projektu pracovalo 50 inženýrů, aby vypracovalo 5300 výkresů. Všech 18 038 železných trámů bylo detailně vykresleno. Ocelová konstrukce váží asi 7300 tun, ale celková hmotnost je 10 100 tun. Věž se skládá z 18 038 ocelových kusů, které jsou spojeny pomocí dvou a půl milionů nýtů. Na nátěr bylo spotřebováno 60 tun barvy.

Práce začaly v lednu 1887. Stavba věže se původně předpokládala na 14 měsíců, nakonec se však skoro zdvojnásobila na 26 měsíců a její cena prodražila o 1.5 milionu franků.

Nejprve byly vybudovány základy, díky kterým stavba vyvíjí tlak na zeminu. Výstavba probíhala pomocí jeřábů, které zvedaly do výšky někdy až 30 metrové složené železné konstrukce. Pomocí lešení a podpůrných sloupů stavba probíhala až do výstavby první plošiny. Podobným způsobem se pokračovalo i při výstavbě druhé plošiny ve 115 metrech.

Eiffelova věž – otevření (1889)

Základy stavby tvoří čtyři betonové bloky. Dva bloky jsou z 2 m tlustého betonu, který leží na sedmimetrové vrstvě štěrku. Zbylé dva bloky blíže k řece Seině jsou postaveny pod hladinou řeky, kvůli prosakující vodě musely být postaveny pomocí ocelových kesonů, ve kterých byl stlačen vzduch. Na betonových kvádrech se nachází 16 menších bloků, které svírají stavbu aby se nerozjela. Z těchto bloků vede v úhlu 54 stupňů ocelová konstrukce, která je k nim ukotvena více než sedmimetrovými šrouby.

Průběh stavby byl komplikován i nespokojeností dělníků s pracovními podmínkami a začali stávkovat. Nechtěli pracovat 9 hodin v zimním období a 12 hodin v létě. Nebyli spokojeni s platy, protože práce na věži znamenala velké riziko. I když měli pracovníci lepší finanční podmínky něž většina lidí v té době v tomto řemesle, přesto jim bylo vyhověno a platy zvýšeny. Nerozlišovala se výše platů podle výšky, ve které zaměstnanec pracoval. Gustave Eiffel to odůvodnil tím, že není vůbec žádný rozdíl jestli pracují v 50 m výšce, nebo v 200 metrové.

Riziko úrazů bylo veliké, protože na rozdíl od mrakodrapů věž neměla žádná patra s výjimkou dvou plošin. I když byly při stavbě použity bezpečnostní prvky jako například bezpečnostní zábradlí, jeden člověk v průběhu stavby zemřel poté, co ztratil rovnováhu a spadl.

Eiffelova věž v Paříži, hrdě se vzpínající na řece Seině, je dosud nejvyšší stavbou světa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Eiffelova věž byla původně plánována na 20 let, ale pro svůj význam byla zachována a udivuje doposud. Úžasný symbol Paříže se stal vděčným objektem nejen pro fotografy, ale i pro filmaře. Věž se stala ústředním objektem mnoha hraných filmů, u některých je děj umístěn přímo v prostorách věže. Výška věže i s anténou je 324 metrů.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Eiffelova věž, Paříž, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 1. 12. 2020, včera měl(a) svátek Ondřej

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt