Slavnostní korunovace v Londýně, Alžběta II. se stala královnou

Slavnostní korunovace v Londýně, Alžběta II. se stala královnou zdroj: WordPress.com

2. 6. 2011, 15:02 | Jiřina Nováková

stalo se 2. června 1953 50. léta

Londýn – Rok po tom, co usedla na britský trůn po smrti svého otce Jiřího VI., je Alžběta II. dnešním dnem slavnostně korunována ve Westminsterském opatství. V nádherném sídle britského parlamentu, ležící v Londýně na břehu řeky Temže.

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako prvorozená dcera vévody a vévodkyně z Yorku. Byla vychovávána společně se sestrou Margaret v jednoduchém a tradičním životním stylu. Měla ráda venkov a jízdu na koni, v dívčí škole se naučila vařit, starat se o děti a vyšívat.

Alžbětě vlastně nebylo souzeno stát se královnou. Po smrti jejího dědečka se stal panovníkem její strýc Eduard. Ten ale ještě tentýž rok překvapivě abdikoval (chtěl se oženit s neurozenou a dvakrát rozvedenou Američankou ) a na trůn usedl Alžbětin otec Jiří VI. Alžběta se tak stala nástupnicí trůnu.

V roce 1947 se Alžběta zasnoubila s řeckým a dánským princem Philipem. Se svým budoucím manželem se poprvé setkala jako 13 letá na svatbě Philipovy sestřenice. Byla to láska na první pohled. Celé roky si dopisovali a schylovalo se ke sňatku. Ne všem z královské rodiny byl sňatek po vůli. Philip byl pravoslavným křesťanem a jeho sestry si vzaly německé šlechtice vázané na někdejší nacistické pohlaváry. Veškerou kritiku překonal harmonický vztah páru a narození dvou dětí, prince Charlese a o dva roky později princezny Anny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Alžběta II. bude patřit mezi nejdéle vládnoucí britské monarchy a přitom se těšit výbornému zdraví. S přibývajícím věkem sice stále raději se bude věnovat své rodině a životu pokud možno v ústraní. Jak by ne, vždyť za dobu svého panování navštíví takřka každou zemi království. A jak sama zdůrazní, vždy jí bude stát po boku její manžel Philip, s kterým bude mít celkem 4 děti.

Témata: korunovace, královna

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 23. 9. 2020, včera měl(a) svátek Darina

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt