Slovanští spojenci z jihu se sjednotili!

Slovanští spojenci z jihu se sjednotili! zdroj: Wikipedia.org

1. 12. 2012, 12:47 | Jan Geier

stalo se 1. prosince 1918 ½ 20. stol.

Bělehrad – První den tohoto chladného měsíce se stal i prvním dnem nového Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Ještě před rokem věc naprosto nemyslitelná.

Prohnilé rakouské úřady se ve svém úpadku snažily zamezit rozpadu Habsburského mocnářství a odmítly vznik sjednocené jihoslovanské částí monarchie. Naši bratři se však dokázali postavit za svou nezávislost a dnes zakládají stát, který se svou rozlohou může se starými velmocemi srovnávat!

Prvním krokem bylo již 29. října založení Státu SHS, které se nedočkalo mezinárodního uznání. Dokonce zrádní Italové se pokusili odebrat část území západního Slovinska a severozápadního Chorvatska pod svou vlajku. Představitelé nezávislého Srbska a SHS se sešli, aby společně tento problém vyřešili.

Výsledkem jejich jednání je dnešní den. Den, kdy se moci nad slovanskými národy západního Balkánu, ujímá dynastie Karađorđevićů. Vedle zmíněných států se ke království přidala i Černá Hora a území Dolních Uher – konkrétně okolí Subotice.

Tato demokratická země budiž spojencem naší republiky! Společně dokážeme zabránit obnovení maďarské nadvlády nad našimi bratry!

Křištálová kouleVěštecká koule

Království SHS se později dostalo do povědomí pod názvem Jugoslávie. Tento stát existoval s přestávkou během druhé světové války až do začátku 21. století. Důvodem konce Jugoslávie se stala obrovská národnostní různorodost, zejména sílící nesnášenlivost Srbů a Chorvatů. Vyvrcholením rozpadu se stalo vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008.

Společně s Rumunskem byla pozdější Jugoslávie nejvěrnějším spojencem Československa. Všechny tři státy tovřily tzv. Malou dohodu. Jednalo se o smlouvu, která zavázala tyto státy k vojenské spolupráci kvůli možným snahám Maďarska o revizi hranic.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Jugoslávie, první světová válka, Srbsko, Uhersko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt