ŠOK! Z korunovace fraška!

ŠOK! Z korunovace fraška! zdroj: www.lostcityoflondon.co.uk

25. 12. 2017, 8:00 | Natálie Káčová

stalo se 25. prosince 1066 starší

Londýn – Vilém Normanský byl dnes ve Westminsterském opatství korunován na anglického krále. Slavnostní událost se ale během pár minut změnila v naprostou frašku!

Jak určitě všichni, co se zajímají o aktuální politickou situaci, ví, Vilém Normanský se v říjnu vylodil v Anglii a v bitvě u Hastings porazil anglického panovníka Harolda. Anglická šlechta se mu nakonec podrobila a Vilém bez potíží vstoupil do Londýna.

Napětí mezi Angličany a Normany však prý podle našeho zahraničního reportéra působícího v Londýně stále přetrvává a dnešek toho byl přímým důkazem. Co se vlastně při korunovaci stalo?

,,Když se arcibiskup zeptal osazenstva, zda akceptují Viléma jako svého nového krále, všichni zakřičeli jako jeden muž ve znamení souhlasu,“ popisuje náš reportér, ,,ozbrojená stráž, která stála před budovou, však výkřiky pokládala za spiknutí proti novému králi a podpálila pár budov poblíž opatství.“

Požár se rychle rozšířil a v chrámu nastala panika, uvnitř prý zůstal jen Vilém s biskupem a pár mnichy. I přes šílený zmatek se jim podařilo celý ceremoniál dokončit. Po Londýně se teď proslýchá, že Vilém se prý až do konce korunovace třásl od hlavy až k patě!

,,Musím konstatovat, že tento den opět přispěl k zhoršení vztahů mezi Normany a Angličany,“ komentuje událost odborník na politickou situaci z Londýna, ,,již nyní, pár hodin po celém incidentu, obyvatelé Londýna hojně kritizují Normany za to, že ty budovy podpálili. Nemám z toho dobrý pocit a abych se přiznal, radši nechci vědět, kam tato situace spěje.“

Křištálová kouleVěštecká koule

Vilémova vláda byla přísná, musel čelit mnohým vzpourám, utlačoval anglickou šlechtu, konfiskoval její majetek. Ubránil se i útokům Dánů. Normanský dvůr měl velký vliv na dosavadní anglickou kulturu a také na angličtinu, která převzala mnoho francouzských slov. Vilém Dobyvatel zemřel ve Francii, kde právě bojoval proti francouzskému králi. Prvorozenému synu Robertovi odkázal Normandské království, druhorozenému synu Vilémovi Království anglické.

Zdroj: www.thehistorypress.co.uk

Témata: korunovace, panovník, Vilém Dobyvatel

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 18. 9. 2021, včera měl(a) svátek Naděžda

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt