Sovětská ponorka potopila civilisty přeplněnou německou loď Wilhelm Gustloff

Sovětská ponorka potopila civilisty přeplněnou německou loď Wilhelm Gustloff zdroj: Bundesarchiv, Hans Sönnke

30. 1. 2011, 11:19 | Marek Hnátek

stalo se 30. ledna 1945 ½ 20. stol.

Dnešní událost vejde ve známost jako jedna z nejrozporuplnějších tragédií války. Sovětská ponorka krátce po 21. hodině potopila v Baltském moři neměckou loď plnou civilistů. Stovky lidí zemřeli při samotném útoku, další tisíce našly smrt v ledových vodách.

Na lodi, která měla normálně kapacitu 1 800 míst, se jich při vyplutí z Gdaňského přístavu tísnilo přes 10 000. Podle dostupných informací se jednalo přibližně o tisíc vojáků a 9 000 civilistů, kteří prchali před blížícími se sovětskými vojsky. Po útoku se k potápějící se lodi okamžitě vydaly záchranné oddíly.

Rozporuplnost války – mrtví nacističtí vojáci i tisíce dětí a civilistů

Tato událost je a bude prezentována všemožně, vždy ale s vášnivými pocity. Na jedné straně byly na palubě německé válečné oddíly, na straně druhé převaha civilistů. Není však ani známo, zda kapitán sovětské ponorky o tomto faktu věděl.

Zájem o nalodění v Gdani byl obrovský. Po několika dnech došel papír k registraci, další pasažéři se přesto hrnuli do již plné lodi. Ti, na které nezbylo místo, se snažili beznadějnou situaci nějakým způsobem vyřešit. Zoufalí rodiče zůstali na Polském území a nalodili pouze své děti v naději jejich lepšího života.

Wilhelm Gustloff

Před válkou sloužila jako rekreační loď nacistů a levný způsob dopravy do Norska či Švédska. Po vypuknutí konfliktu se proměnila nejdříve na plovoucí nemocnici, později na transportér vojska. Dnes měla splnit úkol. Z Gdaňského přístavu vyplula plná civilistů – utečenců před postupující Rudou armádou. Po celou dobu své existence byla loď kromě několika protiletadlových zbraní, o jejichž funkčnosti se pochybuje, neozbrojená.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zkáza loďi Wilhelm Gustloff bude co do počtu mrtvých i na počátku 21. století považována za nejtragičtější lodní katastrofu. Při útoku torpéd a v ledových vodách zemře přibližně 9 000 lidí, z drtivé většiny civilistů. Tato tragédie bude však pro německou příslušnost pasažérů zastíněna ztroskotáním Titanicu, při kterém najde smrt přes 1 500 lidí.

Zdroj: Wikipedia.org, Zvedavec.org, Lidovky.cz

Témata: druhá světová válka, lodě, nehody

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt