Sovětský svaz a Německo podepsaly pakt o neútočení

Sovětský svaz a Německo podepsaly pakt o neútočení zdroj: Wikipedia.org

23. 8. 2012, 12:43 | Tadeáš Sedláček

stalo se 23. srpna 1939 ½ 20. stol.

Moskva – Letní krize roku 1939 nabírá zcela nové obrátky. Dosud snad největší rivalové v Evropě, tedy nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz, totiž dnes v Moskvě podepsali deklaraci, podle které se zavazují na sebe do odvolání neútočit a nespolčovat se s nepřáteli toho druhého.

Západní velmoci, které vedou v podstatě aktivní diplomatickou válku s Německem mohli doteď počítat s tím, že Německo v případě ostrého konfliktu bude nuceno vázat své vojenské síly na dvou frontách. Nyní to však spíše vypadá, že Hitler je na nejlepší cestě uzavřít se svým ideologickým nepřítelem Stalinem vojenskou alianci.

Celá událost se odehrávala v Moskvě, kam přiletěl německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop. Smlouvu za druhou stranu podepsal jeho sovětský protějšek Vjačeslav Molotov za Stalinova přihlížení. Celé světové dění nyní stojí před otázkou, zda smlouva obsahovala skutečně pouze to, co její aktéři přiznali, či také nějaké tajné dodatky.

Jisté však je, že Polsko, tedy souseda obou signatářů, čekají pravděpodobně velice krušné časy. Otázkou však je, zda se tak stane v důsledku přímé vojenské agrese, či prostřednictvím konference několika evropských velmocí, jako v případě Československa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Časem se ukáže, že smlouva také obsahovala tajný dodatek o rozdělení sfér vlivu mezi Sovětským svazem a Německem v Evropě. Sovětský svaz si nárokoval východní Polsko, o které Rusko přišlo po první světové válce, Estonsko, Lotyšsko, Finsko a Besarábii. Všechna tato území (s výjimkou velké části Finska) také skutečně ve svých nadcházejících expansích zabere. Německo si naproti tomu nárokuje zbylou část Polska, kterou získá již několik týdnů po vyhlášení války Polsku 1. září 1939. Pak o neútočení vezme za své 22. června 1941, kdy bude Sovětský svaz napaden Německem bez vyhlášení války.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, smlouva, Stalin

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt