Sovětský svaz uskutečnil svůj první jaderný výbuch

Sovětský svaz uskutečnil svůj první jaderný výbuch zdroj: Wikipedia.org

29. 8. 2012, 17:15 | Michal Karas

stalo se 29. srpna 1949 ½ 20. stol.

Semipalatinsk, Sovětský svaz – Sovětský svaz dnes přesně v sedm hodin ráno poprvé otestoval atomovou bombu. Stalo se tak na jaderné střelnice asi 130 kilometrů od kazašského města Semipalatinsk.

Po Spojených státech Amerických je Sovětský druhá země, která bombu odpálila.

Mozkem celého projektu na výrovu jaderných zbraní, který začal před šesti lety, se stal předseda NKVD Lavrentij Berija, vědeckým šéfem byl “otec” sovětské atomové bomby Igor Kurčatov. Místo je vybráno roku 1947 samotným Berijou, který oblast prohlásí za neobydlenou a maximálně vhodnou. Celá plocha se rozkládá na 18 500 kilometrů čtverečních.

Exkluzivní komentář k jadernému testu nám poskytl samotný Lavrentij Berija, který se zkoušky osobně účastnil:

„Soudruzi a soudružky, můžete si být jisti, že jste všichni do jednoho ochráněni před americkými imperialisty. Případě útoku západních mocností, jsme schopni tu atomovou zbraň použít a ochránit naše socialistické zřízení a samozřejmě pomoct i krajinám východního bloku. Čest práci všem soudruhům, kteří se na tomto projektu podílejí.“

[poll id=”81″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Amerika i Sovětský svaz se v pozdější době začnou předhánět v testech dalších a silnějších atomových zbraní. I přes velmi vyhrocené okamžiky ve studené válce ani jedna země zbraň nepoužije.

Semipalatinská střelnice bude  uzavřena v roce 1991 a její místo převezme Národní jaderné středisko Kazachstánu. Podle oficiálních údajů bude na střelnici do té doby uskutečněno 456 výbuchů, z toho 340 podzemních. Kromě Semipalatinska bude provádět Moskva pokusy na Nové zemi v Severním ledovém oceánu a na jakutském polygonu.

Zdroj: CT24.cz, cs.wikipedia.org

Témata: atomová bomba, bomba, exploze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt