Spiknutí mělo zabít krále a všechny poslance v parlamentu

Spiknutí mělo zabít krále a všechny poslance v parlamentu zdroj: Wikipedia.org

5. 11. 2011, 16:51 | Michal Ozogán

stalo se 5. listopadu 1605 starší

Londýn – Dnes krátce po půlnoci došlo u Westminsterského paláce k odhalení spiknutí, které mělo zabít krále, jeho rodinu a většinu anglické aristokracie.

Plán byl jasný: vyhodit do povětří celou budovu, až zde bude probíhat jednání parlamentu. Ozbrojenci při prohlídce sklepení objevili 36 sudů se střelným prachem, které hlídal spiklenec katolického vyznání Guy Fawkes. Podle jeho prvních slov se na atentátu podílel sám, ale až výslech na mučidlech odhalí ryzí pravdu.

Spiknutí bylo odhaleno nepřímým varováním, které někdo poslal v dopise lordu Monteaglu. Stálo v něm, aby nechodil na jednání parlamentu, kvůli nebezpečnému průvanu, který by tam mohl vzniknout a nepříjemně ho zranit. Lord Monteagle dopis okamžitě odevzdal Robertu Cecilovi, státnímu sekretáři. Ten následně rozkázal prohledat sklepení sněmovny Lordů, kde byl také nalezen ten zrádce Guy Fawkes.

Je vidět, že katolíci se nezastaví před ničím, aby svrhli krále Jakuba I. Pokud jejich plány někdo překříží, tak jim žádný život není svatý. Protestanté v Anglii se před nimi budou muset mít na pozoru.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ani další spiklenci nakonec nezůstali ušetřeni. Ti, kteří nezemřeli při útěku, byli 30. ledna následujícího roku popraveni.

Zdroj: Wikipedia.org, Historyking.com

Témata: atentáty, parlament, spiknutí, Velká Británie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt