Spisovatel a letec Saint-Exupéry zmizel, autor Malého prince se nevrátil z průzkumného letu

Spisovatel a letec Saint-Exupéry zmizel, autor Malého prince se nevrátil z průzkumného letu zdroj: Wikipedia.org

31. 7. 2012, 22:13 | Michala Ondrušková

stalo se 31. července 1944 ½ 20. stol.

Borgo, Korsika – Vypadá to, že válka si dnešního odpoledne vybrala další ze svých smutných daní. Z průzkumného letu se bohužel dosud nevrátil Antoine de Saint-Exupéry, známý letec, a především oblíbený spisovatel.

De Saint-Exupéry vzlétl v dopoledních hodinách ze základny ve městě Borgo na Korsice. Jeho cílem byla jižní Francie, okupovaná Němci, nad kterou měl provézt průzkumný let. Jeho letoun – Lockheed Lightning P-38 se ovšem ztratil neznámo kde.

Na území, kudy prolétal, bylo slunečno, proto byla vyloučena vina počasí. V úvahu tak přichází technická závada na stroji, ale také možnost sestřelení nepřátelským letadlem.

Nositel Řádu čestné legie si sérii průzkumných letů doslova vydupal a v loňském roce nastoupil zpět do armády, i když s tím měl řadu problémů kvůli věku. Ani zdravotně na tom nebyl údajně nejlépe, především vinou několika havárií.

Do kokpitu letadla mu často museli pomáhat kolegové. Do budoucna měl sloužit už jen na zemi, dnešní let měl být jedním z jeho posledních. Bohužel, existuje velká pravděpodobnost, že tím posledním opravdu byl.

Antoina de Saint-Exupéryho mnozí znají především jako autora Malého prince. Ale napsal mnoho dalších knih, jmenujme například díla Letec, Válečný pilot, či jeho prvotinu Kurýr na jih.

Nově pracoval na další knize, která měla být podle jeho vlastních slov ještě daleko lepší než všechny předcházející. Podle všeho ji ale nestihl dokončit. Do svých knih dokázal vetkat svou velkou lásku k létání, která jej provázela celým životem, a málokdo ví, že má zapsáno devět patentů, týkajících se letectví.

Narodil se 29. července 1900 a před dvěma dny tedy oslavil své čtyřiačtyřicáté narozeniny. Byl milovaným synem hraběnky de Saint-Exupéry, a už jako malý chlapec rád psával básničky. Svou první knihu, výše zmíněného Kurýra na jih, vydal v roce 1928, a napsal ji ve stísněných podmínkách letecké základny na vysazených dveřích položených na dvou sudech.

Známý spisovatel a odvážný letec měl doposud vždycky štěstí a všechny nehody přežil. I když už jeho kolegové a přátelé nemají příliš optimismu, stále ještě existuje malá možnost, že i tentokrát bude nalezen živ a zdráv.

Křištálová kouleVěštecká koule

Antoine de Saint-Exupéry se ale nikdy na základnu nevrátí, a ani jeho tělo nebude nalezeno. V budoucnu bude mnoho vraků letadel považováno za právě to jeho, ale onen konkrétní Lightning P-38 najdou až o šedesát let později v moři.

Legendy opředou i důvod jeho smrti. Dokonce se k ní přizná jistý letec Luftwaffe s tím, že kdyby byl jen tušil, že uvnitř sedí jeho oblíbený autor, nikdy by ho nesestřelil. Jeho tvrzení ovšem nelze dokázat, a mnoho lidí se stále přiklání k tomu, že se pilot, pro něhož bylo létání celým životem, nedokázal smířit s tím, že by už nelétal, a zvolil raději smrt.

Ať tak či onak, tragický konec ještě povýší Exupéryho slávu. Především jeho Malého prince, který se stane jednou z nejprodávanějších knih, bude znát téměř každý. Pro své obdivovatele zůstane symbolem člověka, v němž se snoubila odvaha a smysl pro dobrodružství s citem pro dobro a spravedlnost, které dokázal vtisknout do svého díla.

Zdroj: Ceskatelevize.cz, Odaha.com, iDnes.cz

Témata: Francie, knihy, létání, Malý princ, Německo, úmrtí, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Napsal moc krásné knihy...

    MoB, 1. 8. 2012 8:46

    Reagovat

    Napsal moc krásné knihy… Malý princ je krásná klasika a něco si v ní najdou děti i dospělí lidé. Ostatní knihy jsem měl v plánu si někdy přečíst, ale tato neaktualita mě inspirovala a něco si přečtu na dovolené.

Čtvrtek 9. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ema

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt