Spojenci dobyli Sicílii, cesta na Apeniny je volná

Spojenci dobyli Sicílii, cesta na Apeniny je volná zdroj: Wikipedia.org

17. 8. 2012, 17:38 | Tadeáš Sedláček

stalo se 17. srpna 1943 ½ 20. stol.

Messina – Americká 7. armáda v čele s Georgem Smithem Pattonem dnes vstoupila do sicilské Messiny. Skončila tak operace Husky neboli spojenecká invaze na Sicílii.

K dobytí Sicílie vedla dlouhá cesta, vojenská i diplomatická. O invazi bylo rozhodnuto na lednové konferenci vedení Spojených států a Spojeného království v Casablance. Tou dobou již bylo jasné, že Spojenci vyhrají válku v severní Africe.

Britové toto vítězství chtěli využít k invazi do Itálie a následně na Balkán a do Třetí říše – tím by se zabránilo dobytí větší části Evropy Sověty. Američanům se však více zamlouvalo vylodění v severní Francii.

Sicílie byla nakonec zvolena jako odrazový bod k otevření druhé fronty v Evropě. Vrchním velitelem spojeneckých vojsk byl jmenován americký generál Dwight Eisenhower.

Invazní armáda byla obrovská. Skládala se z 13 divisí, tří samostatných brigád a několik zvláštních oddílů. Celkem se jednalo o 250 tisíc Britů a 228 tisíc Američanů. Na opačné straně sloužilo pod generálem Guzzonim 230 tisíc italských vojáků a 28 tisíc německých vojáků.

9. července konečně začal probíhat výsadek. Jednotky parašutistů nenarazily téměř na žádný odpor, neboť hlavní síly nepřítele byly dislokovány na západě ostrova, kde byla invaze předpokládána, a ne na jihu, kde skutečně proběhla. Krátce po výsadcích se začaly vyloďovat také pozemní síly. V tu chvíli se na jih ostrova dostaly přesunuté jednotky italské armády a začaly hlavní boje, ve kterých zvítězili Spojenci (zejména díky převaze ve vzduchu).

Cílem obou spojeneckých armád se stal přístav Messina, který je pouze pár kilometrů od pevninské Itálie. Messina a její okolí však bylo dobře chráněno jednak obrovským masivem sopky Etny, jednak elitními německými tankovými jednotkami. Ty však osvobození ostrova pouze oddalovaly, a tak dnes konečně Spojenci vkročili do Messiny. Cesta na kontinentální Evropu je otevřená.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ačkoliv je cesta na pevninskou Evropu otevřená, Spojencům se nepodaří vážněji ohrozit moc Třetí říše z jihu. Hitler obsadí zbytek Italského království a podrží se mu udržet frontu ve střední Itálii až do samotného konce války v Evropě.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, invaze, Itálie, vylodění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt