Spojenci nerespektují sovětskou blokádu, Berlín zásobují letecky

Spojenci nerespektují sovětskou blokádu, Berlín zásobují letecky zdroj: Wikipedia.org

25. 6. 2011, 10:32 | jaroslavpoks

stalo se 25. června 1948 ½ 20. stol.

Berlín – Vyostřené vztahy mezi spojenci a Sovětským svazem zapříčinily blokádu části Berlína uskutečněnou v nočních hodinách z 23. na 24. června, jež stále trvá. Sovětská vojska tak učinila poté, co se západní státy rozhodly bez předchozí domluvy uskutečnit v západních oblastech Berlína měnovou reformu, a zavést tak západní marku, přestože v oblastech SSSR byla již v platnosti východní marka.

Tamní vojenské vedení zaregovalo na zavedení západní marky v Berlíně velmi tvrdě. Vydalo příkaz k přerušení dodávek elektrické energie do západních částí Berlína, načež přitvrdilo zablokováním všech pozemních a vodních přístupových cest. V izolaci se tak ocitlo téměř 2,2 milionu obyvatel.

S rychlým řešením situace dnes přišli Američané, konkrétně americký vojenský guvernér Lucius D. Clay, který navrhl zřídit letecký most, čili zásobovat odříznuté obyvatele letadly. Letecká doprava totiž není za strany SSSR nikterak omezována.

Nápad letecky narušit blokádu byl obecně přijat jako oprávněný, především proto, že se jedná o západní části, které jsou izolovány. Přestože se představitelé sovětské ofenzivy k celému incidentu zatím nevyjádřili, ohrožení obyvatelé se obávají ještě většího nátlaku za strany SSSR.

Křištálová kouleVěštecká koule

Během zásobování, jež potrvá až do 12. května 1949, bude vypraveno přibližně 277 000 letadel, která převezou dohromady necelých 13 000 tun zboží. Skončí přerušením berlínské blokády samotným Sovětským svazem, který ztratí naději v připojení západních částí Berlína k východnímu Německu.

Zdroj: Studena.valka.cz, Totalita.cz, Wikipedia.org

Témata: létání, studená válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt