Spojené státy anektovaly Havaj

Spojené státy anektovaly Havaj zdroj: Hawaiiforvisitors.com

7. 7. 2012, 10:12 | Tadeáš Sedláček

stalo se 7. července 1898 19. stol.

Washington – Americký president William McKinley před malou chvílí podepsal parlamentem schválenou Newlandsovu resoluci, která umožnila Spojeným státům americkým anektovat tichomořské Havajské ostrovy.

Již dříve se o totéž pokusil president prostřednictvím mezinárodní smlouvy s Havajskou republikou, nicméně ta ji skrze 38 tisícovou petici odmítla.

O pár měsíců později tak senátor Francis Newlands (podle něhož je rezoluce pojmenována) sepsal resoluci. Ta nebyla koncipována jako mezinárodní smlouva, ale jako tzv. společné usnesení – jedná se o akt, který schválí jak Senát Spojených států, tak Sněmovna representantů.

Oba zákonodárné orgány 4. července senátorovu resoluci schválily, a tak byla v souladu s pravidly předložena presidentu McKinleymu. Ten si ponechal pár dnů na rozmyšlenou, dnes však usnesení podepsal. Suverénní Havajské ostrovy jsou již minulostí.

Je třeba zdůraznit, že se Havaj nestala rovnocennou součástí federace, nýbrž se jedná o zámořské teritorium – havajští občané tak nemají žádnou příležitost participovat se na politickém směřování Spojených států.

Resoluce dále zřizuje pětičlennou komisi, která bude mít za úkol zkoumat občanské prostředí Havaje a stanovit zákony, které budou potřeba. Členy komise jsou Sanford B. Dole, Shelby M. Cullom, John T. Morgan, Robert R. Hitt a Walter F. Frear.

Mějme na paměti, že se nejedná o krok, který by přišel jako blesk z čistého nebe. Vměšování USA do vnitřních záležitostí Havaje trvá téměř třicet let. V roce 1875 byla uzavřena havajsko-americká obchodní dohoda, která usnadnila příliv amerických přistěhovalců na Havaj.

V roce 1887 byl opevněn Pearl Harbor, téhož roku přinutili Američané někdejšího krále Kalākau vyhlásit konstituční monarchii (de facto proamerický režim). Dnešní posvěcení anexe tak není žádným překvapením.

Křištálová kouleVěštecká koule

Samotné zabrání ostrovů proběhne bez násilností, i když jsou domorodí obyvatelé silně nespokojeni. Již příští měsíc proběhne slavnostní přenesení havajské suverenity na Washington v paláci Iolani.

Havajské teritorium se plnohodnotným státem (již padesátým) stane až v roce 1959.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: anexe, Havaj, Spojené státy americké

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt