Spojené státy vrátily svatoštěpánskou korunu Maďarsku

Spojené státy vrátily svatoštěpánskou korunu Maďarsku zdroj: Blogspot.com/

6. 1. 2013, 9:26 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. ledna 1978 70. léta

Budapešť – Americká výprava vyslaná prezidentem Jimmy Carterem a v čele s americkým státním tajemníkem Cyrusem Vancem dnes předala svatoštěpánskou korunu maďarské delegaci v budapešťské budově parlamentu. Koruna se tak do Maďarska vrátila po desítkách let, kdy byla ve Spojených státech.

Korunu získal první maďarský král Štěpán I. jako dar od tehdejšího papeže Silvestra II. v roce 1000. Tato koruna se však v následujících letech ztratila a současná verze byla zhotovena v několika fázích od 11. do 13. století. V období novověku byla ve vlastnictví Habsburků, kteří byli uherskými panovníky. Naposledy byla koruna pro účely korunovace použita v roce 1916, kdy byl korunován poslední rakouský císař a uherský král Karel I.

I přesto, že Maďarsko bylo v meziválečném a druhoválečném období zřízením monarchie, panovníka nemělo. Na konci prohrané druhé světové války byla koruna v obavě před Němci schována poblíž Salzburgu, kde byla maďarskými vojáky předána Američanům do úschovy. Ti si ji odvezli za oceán s příslibem navrácení maďarskému lidu.

Koruna byla uchovávána ve slavné pevnosti Fort Knox, která slouží jako úložiště amerických zásob ryzího zlata. Jimmy Carter letos rozhodl o jejím návratu do Maďarské lidové republiky. Jeho kritici připomínají, že v zemi je stále komunismus, Jimmy Carter však zdůrazňuje, že tamní režim má oproti jiným zemím východního bloku značně liberální prvky. Navíc by podle něj maďarský lid neocenil symboliku návratu, kdyby k němu došlo až po případném pádu komunismu. Níže se můžete podívat na videozáznam celého předání.

Křištálová kouleVěštecká koule

Koruna bude slavnostně vystavena v kapli maďarského parlamentu, po pádu režimu se v roce 1990 dokonce stane součástí maďarského státního znaku (ve 21. století zmizí dokonce z oficiálního názvu Maďarska slovo “republika”).

Zdroj: hungary.usembassy.gov

Témata: koruna, korunovace, korunovační klenoty, král, Maďarsko, monarchie, Spojené státy americké, Uhersko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 7. 3. 2021, včera měl(a) svátek Miroslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt