Stalin byl v anketě zvolen třetí největší osobností Ruska

Stalin byl v anketě zvolen třetí největší osobností Ruska zdroj: Wikipedia.org

29. 12. 2010, 16:48 | Jakub Hájek

stalo se 29. prosince 2008 21. století

Moskva – Ruskem otřásá skandál. Jeden z nejkrutějších diktátorů světa Josif Stalin se totiž stal třetí největší a nejpopulárnější historickou osobností Ruska.

Vyplývá to z výsledků ankety Jméno Ruska (Имя Россия), kterou uspořádala ruská státní televizní stanice a ve které hlasovala přes internet nebo pomocí SMS během šesti měsíců více jak třetina Rusů.

„Chtěli jsme vybrat ty nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky,“ napsal dnes list Nězavisimaja gazeta. Komunistického diktátora porazil jen geniální vojevůdce Alexander Něvský, který ve 13. století porazil švédská vojska a německé křižáky, a ministerský předseda z počátku minulého století Petr Stolypin.

Stalin se umístil na třetím místě i přes to, že během jeho vlády milióny lidí čelily hladomoru, násilné kolektivizaci, milióny lidí byly popraveny jako nepřátelé lidu nebo zemřely v gulazích.

Dostal přibližně stejně hlasů jako básník Alexandr Sergejevič Puškin. Nejslavnější z ruských carů, který přivezl do Ruska vánoční stromeček a po němž se jmenuje nejkrásnější ruské město Petrohrad, Petr I. Veliký je až za těmito osobnostmi. Skončil na stejném místě jako Vladimír Iljič Lenin.

Výsledky ankety Jméno Ruska

osobnost celkový počet hlasů místo
Alexander Něvský 524 575 1.
Petr Stolypin 523 766 2.
Josif Stalin 519 071 3.
A. S. Puškin 516 608 4.
Petr I. Veliký 448 857 5.
V. I. Lenin 424 283 6.
F. M. Dostojevskij 348 634 7.
A. V. Suvorov 329 028 8.
D. I. Mendělejev 306 520 9.
Ivan IV. Hrozný 270 570 10.
Kateřina II. Veliká 152 306 11.
Alexandr II. Nikolajevič 134 622 12.

„Musíme nyní vážně přemýšlet, proč Josif Vissarionovič Stalin skončil v hlasování národa na třetím místě,“ prohlásil po vyhlášení výsledků ruský herec a režisér Nikita Michalkov.

Rusové, kteří jej volili, v něm podle agentury Reuters vidí vůdce, jenž porazil nacisty, industrializoval Sovětský svaz a dosáhl naprosté gramotnosti napříč v té době poměrně zaostalým rolnickým národem. „Mladší generace je krmena mýty o Stalinovi. Nevědí nic o milionech, které zemřely v gulazích. Vědí ale, že byl silný vůdce, který porazil nacisty,“ vysvětlil obhájce lidských práv Lev Ponomarjov.

V Česku svého času televizní soutěž o „Největšího Čecha“ vyhrál po diskvalifikaci smyšleného génia Járy Cimrmana král Karel IV.

Zdroj: Novinky.cz, iDNES.cz, Lidovky.cz, CT24.cz

Témata: anketa, Rusko, Stalin, žebříček

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Jako skandál mi to

  Will, 10. 1. 2011 19:09

  Reagovat

  Jako skandál mi to ani nepřijde, v Rusku se lidé dívají na Stalina jinak než my (nedávno tam dokonce jezdily autobusy s jeho podobiznou jako reklamou). Nedivil bych ani, kdyby to vyhrál, protože kromě milionů mrtvých se mu podařilo dovést ke konci proces industrializace Ruska a vyhrál válku. Dokázal vést Rusko pevnou rukou dál, a dotáhl to poměrně daleko. Takže co se týče velikosti osobnosti, předčí i ty za sebou.
  Problém je název soutěže – Jméno Ruska – chějí lidé, aby byla jejich země spojována s jeho jménem i teď?

 • Stalin je pro mě

  JUDr.Karel Vlk, 10. 5. 2015 14:43

  Reagovat

  Stalin je pro mě vrah srovnatelný s Hitlerem.Používali stejné metody.Rozdíl-komunisté neposílali do plynu a Němci nepoužívali hladomor k vyvraždění

 • U nás vyhrál Karel

  JUDr.Karel Vlk, 13. 5. 2016 19:57

  Reagovat

  U nás vyhrál Karel IV, který naší zem pozvedl po všech stránkách.Vrah Stalin v Rusku třetí, stejné jako kdyby u nás na předním místě K.H.Franj

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt