Stalinovo tělo bylo převezeno za Kremelskou zeď

Stalinovo tělo bylo převezeno za Kremelskou zeď zdroj: Ushanka.us

31. 10. 2010, 9:48 | jaroslavpoks

stalo se 31. října 1961 60. léta

Kreml, SSSR – S prošetřovanými skutečnostmi týkajícími se Stalinovy vlády (1927–1953), které se v nespočtu případech ukázaly býti nemorální, klesá zájem veřejnosti o jeho osobnost. Dnes dopoledne bylo tělo Stalina převezeno z Leninova mauzolea, místo odpočinku Vladimíra Iljiče Uljanova zvaného Lenina, nacházejího se u Kremelské zdi, právě před tuto zeď.

Stalin, celým jménem Josif Vissarionovič Džugašvili, zemřel 5. března 1953 ve svém pokoji poté, co lékaři prohráli boj o jeho život. Jeho tělo bylo pitváno a nabalzamováno profesorem Sergejem Dubovem. „My, kteří jsme ho znali jen z fotografií a filmů, jsme byli zdrceni. Tak byl změněn k nepoznání. Patologické změny orgánů byly pokročilé, dominovala těžká arterioskleróza s převážným postižením mozku a věnčitých tepen srdce. V obličeji byly skvrny, které jsme museli pracně odpreparovat,“ prohlásil profesor o stavu těla. Následně byly jeho ostatky vloženy do skleněné rakve a převezeny do Leninova mauzolea, kde byla rakev vystavena.

Po osmi letech bylo tělo odstraněno z budovy a přesunuto za zeď, jež ji obklopuje. Bývalý generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Stalin byl dnes znovu pohřben, zatímco hrála instrumentální verze národní hymny.

Pravděpodobně dojde také k úpravě a přemístění pomníků Stalina; některé budou i zcela zbořeny a nahrazeny novými symboly Sovětského svazu.

Zdroj: Komsomol.cz, cs.Tixik.com, Project-Syndicate.org, CS-Magazin.com, SDS.cz, Wikipedia.org

Témata: komunismus, mrtvola, SSSR, Stalin

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Zůstaneš dlouho v nás...

    Václav Bešťák, 31. 10. 2010 12:36

    Reagovat

    Zůstaneš dlouho v nás… alespoň po nějaký čas.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt