Struktura, zákony a praktiky mafie objasněny, Joe Valachi porušil zákon omerty

Struktura, zákony a praktiky mafie objasněny, Joe Valachi porušil zákon omerty zdroj: Gangstersinc.ning.com

9. 9. 2012, 16:23 | Martina Sotáková

stalo se 9. září 1963 60. léta

Ve Spojených státech amerických se již na přelomu 19. a 20. století diskutovalo o tom, že by mohla existovat jakási tajná zločinecká organizace, ovšem předkládaným svědectvím nebyla přikláněna velká váha.

Zločin byl považován za dílo jednotlivce popřípadě malých skupin. Až do letošního roku byl šéf FBI J. Edgar Hoover přesvědčen, že organizovaný zločin neexistuje.

Opak je pravdou. Dnešní soudní proces před americkým kongresem s Joe Valachim šokoval všechny. Výslech vede demokratický senátor John L. McClellan a je přenášen jak rozhlasem, tak i televizí.

Joe Valachi byl již v 50. letech souzen za obchodování s drogami. V roce 1959 byl odsouzen za obchod s heroinem k 15 letům vězení. O tři roky později byl znovu odsouzen za jiný drogový trestný čin k 20 letům vězení.

22. června 1962 napadl kovovou tyčí svého spoluvězně Johna Josepha Sauppa, který o dva dny později zemřel. Následně byl odsouzen k trestu smrti. Rozhodl se však, že výměnou za mírnější trest, bude vypovídat o fungování organizovaného zločinu.

Ve svém dnešním svědectví detailně popsal strukturu mafie, její praktiky, pravidla fungování, rituály a zákony, jako např. zákon vendety a omerty. Zákon vendety je krevní msta, odplata za vraždu a další křivdy.

Zákon omerty ukládá členům mafie povinnost zachovávat mlčení o všech jejích aktivitách a členech. Porušení tohoto zákona znamená trest smrti, který je nejčastěji vykonáván dvouhlavňovou upilovanou brokovnicí.

Dále také vypověděl, že mafie je napojena na vysokou politiku a justici. O tom, jak jsou soudci, politici a policisté podpláceni, zastrašováni a vydíráni.

Italsko-americkou mafii nazval Cosa Nostra (Naše věc) a její struktura je následující:

  • Boss, Don – šéf
  • Underboss – podšéf
  • Consigliere – poradce
  • Capo, Captain – kápo, kapitán
  • Soldier – voják, slouží mafii jako pěšák
  • Associate – společník, nezapsaný člen
  • Outsider – je mimo rodinu, ale spolupracuje s ní

Svým svědectvím Valachi porušil zákon omerty jako první člen mafie. Proces i nadále sledujeme a zajisté vám přineseme další důležitá odhalení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Valachi je pouze vojákem a některá jeho svědectví budou nepřesná, s faktickými chybami, jelikož neměl díky svému postavení možnost se k úplným informacím dostat. I přesto je dnešní výpověď zlomovým momentem.

Po svědectví bude Valachi převezen do vězení ve Washingtonu. Zde začne psát své paměti. V roce 1966 bude pro odpor veřejnosti i politických činitelů vydání zakázáno. O dva roky později bude kniha publikována pod názvem The Valachi Papers, ve které budou Valachiho vzpomínky použity pouze jako zdroj

Roku 1972 bude natočen film Valachiho svědectví. Pod vedením režiséra Terence Younga, v hlavních rolích s Charlesem Bronsonem a Linem Venturou.

Joe Valachi bude až do své smrti žít ve strachu z pomsty za porušení omerty. Roku 1966 se pokusí ve věžení o sebevraždu. Zemře 3. dubna 1971 na infarkt.

O několik let později začne být pravidlo omerty často porušováo rovněž pod vidinou nižšího trestu.

Zdroj: corleone.aspone.cz, fultonhistory.com, mafie.webz.cz, fikus.omska.cz, cs.wikipedia.org, csfd.cz

Témata: mafie, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt