Sudetští Němci odmítají jednostranné odškodnění českých obětí nacismu

Sudetští Němci odmítají jednostranné odškodnění českých obětí nacismu zdroj: Dontyoubelievethehype.com

31. 5. 2012, 17:02 | Jakub Hájek

stalo se 31. května 1993 90. léta

Norimberk – Výzvy k zahájení dialogu s českou vládou a srovnání etnických čistek v bývalé Jugoslávii s vyhnáním sudetských Němců určovaly oficiální část 44. sudetoněmeckých dnů, které se konaly v minulých dnech v Norimberku.

Všichni řečníci, kteří zde vystoupili přitom zdůrazňovali zájem Bavorska na co nejepších vztazích a hospodářské spolupráci s Českou republikou.

Předseda CSU a spolkový ministr financí Theodor Waigel, který promluvil na sobotním zahajovacím shromáždění, zdůraznil trpkou ironii toho, že česká vláda odsuzuje etnické čistky v Jugoslávii, třebaže jednou z prvních čistek v dějinách Evropy bylo vyhnání sudetských Němců z bývalé Československé republiky. Stejně jako všichni ostatní řečníci také ocenil postoj prezidenta Václava Havla k sudetské otázce.

Sudetští Němci požadují dialog

Waigel kategoricky popřel, že by spolková vláda uvažovala o jednostranném odškodnění českých obětí nacismu nebo zřízení nadace. V rozhovoru s prezdentem Havlem v dubnu v Bonnu vyjádřil kancléř Kohl podle Waigela pouze ochotu k „humanitárnímu gestu“ ve prospěch českých obětí nacismu. I s tím je ovšem podle Waigela spojeno „očekávání“ pokroku ve věci oprávněných požadavků sudetských Němců.

Nový bavorský premiér Edmund Stoiber pak za bouřlivého potlesku a defilé krojovaných sudetských Němců, dokonce i z Austrálie a Jižní Ameriky, pronesl svůj první veřejný projev v nové funkci.

Zdůraznil v něm, že hodlá dostát všem závazkům, jež pro bavorskou vládu vyplávají z patronátu nad sudetskými Němci, a důrazně vyzval českou vládu k tomu, aby se zástupci vyhnanců „konečně zahájila dialog“. „Ten, kdo tento otevřený dialog odmítá, si musí položit otázku, jak si vlastně představuje cestu do ES,“ dodal.

Premiér Klaus nepřijímá zásadu vzájemnosti

K požadavkům vysloveným na Sudetoněmeckých dnech se vyslovil český premiér Václav Klaus. Odmítl požadavek přímého jednání mezi českou vládou a sudetskými Němci. Pro ně, dodal, mohou být partnery některé naše organzace a jednotlivci, včetně politiků.

„Tyto vztahy nikdo z nás nemá zájem blokovat. Pro českou stranu je ovšem naprosto nepřijatelná zásada vzájenosti v odškodňování Čechů a Němců,“ prohlásil Václav Klaus.

K uznání práva na vlast bývalých obyvatel naší republiky řekl, že toto právo není právem v klasickém slova smyslu, neboť vlast není podobný pojen jako stát či republika. „Pokud někdo ze sudetských Němců chce české občanství, může si o ně jako každý cizinec požádat. A pak v naši zemi žít,“ uzavřel Klaus.

Zdroj: MF Dnes, 31. května 1994

Témata: Sudetští Němci, Sudety, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 23. 9. 2020, včera měl(a) svátek Darina

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt