Syrský atentátník odsouzen, Velká Británie přerušila vztahy s tamním režimem

Syrský atentátník odsouzen, Velká Británie přerušila vztahy s tamním režimem zdroj: Independent.co.uk

24. 10. 2011, 13:14 | jaroslavpoks

stalo se 24. října 1986 80. léta

Londýn – Dnes dopoledne vynesl britský soud verdikt nad atentátníkem, který se 17. dubna pokusil pronést výbušninu do letadla mířícího z Velké Británie do Izraele. Vzhledem k potenciálním ztrátám na životech (letadlem mělo cestovat 375 pasažérů) navrhovala britská veřejnost i výjimečné tresty. Soud byl pravděpodobně podobného názoru, neboť uložil nejdelší přesně vyměřený trest v historii britského soudnictví – 45 let.

Chystaný atentát zhatili pracovníci britského letiště Heathrow, když u irské občanky Anne-Marie Murphy našli po kontrole zavazadel funkční výbušninu, která byla schována pod dvojitým dnem batohu. Nic netušící cestující byla však nálezem bomby šokována stejně jako přítomní policisté. Na místě tak vypověděla, že jí batoh předal její manžel, sýrijec Nezar Hindawi, se kterým pátým měsícem čeká dítě. Okamžitě bylo proto po něm vyhlášeno pátraní. Hned další den byl zatčen v hotelu v západní části Londýna.

Soudního procesu se zúčastnil pouze Hindawi, jeho těhotné manželce nebyl přiznán žádný podíl na chystaném atentátu. Na rozsudek soudu ihned zareagovala britská premiérka Margaret Thatcherová, jež bezprostředně rozvázala diplomatické vztahy se Sýrií. Během procesu totiž vyšetřovalé zjistili vztahy mezi Nezarem Hindawi a syrským režimem, který měl dle teze kriminalistů celou akci naplánovat dlouho dopředu.

 

Zdroj: Ict.org.il, Wikipedia.org

Témata: atentáty, soud, terorismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt