Tokijský proces skončil: 7 rozsudků smrti

Tokijský proces skončil: 7 rozsudků smrti zdroj: Wikipedia.org

12. 11. 2012, 14:16 | Tadeáš Sedláček

stalo se 12. listopadu 1948 ½ 20. stol.

Tokyo – Po více než dvou letech skončil soud s vůdci Japonského císařství ve druhé světové válce. Vůdci byli souzeni za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. V Evropě podobný proces v Norimberku skončil již před dvěma lety, 1. října 1946.

Proces v Tokiju začal už 3. května 1946 a v jeho průběhu bylo obviněno a souzeno celkem 28 vojenských a politických představitelů. Mimo nich bylo obžalováno 300 000 dalších Japonců, ti jsou však souzeni v rámci lokálních soudů.

V čele tribunálu stálo 11 soudců, každý byl jmenován jednou z vítězných mocností – USA, SSSR, Velká Británie, Čína, Nizozemí, Prozatímní vláda Francouzské republiky, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Britská Indie a Filipíny.

Sedm osob bylo odsouzeno k trestu smrti, který bude vykonán v nejbližší době. Šestnáct dalších bylo odsouzeno na doživotí. Tři odsouzení se trestu vyhnuli – dva zemřeli přirozenou smrtí, třetí se nervově zhroutil.

Křištálová kouleVěštecká koule

Celý tribunál si vyslouží řadu kritiky, především kvůli zaujatosti obžaloby. Ta byla na rozdíl od norimberského procesu pod jednoznačným vlivem Američanů. Kritiky tak bude tento soud často označován jako “spravedlnost vítězů”. Tresty smrti budou vykonány v průběhu prosince.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, Japonsko, proces, soud, Tokijo, Tokyo, trest smrti

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt