Tragická smrt bývalého brazilského prezidenta českého původu

Tragická smrt bývalého brazilského prezidenta českého původu zdroj: Gov.br

22. 8. 2010, 13:40 | lipo.

stalo se 22. srpna 1976 70. léta

Resende, Brazílie – Na dálnici mezi Riem de Janeirem a São Paulem dnes při autonehodě tragicky zemřel bývalý brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek de Oliveira. Zároveň se zprávou o jeho tragické a nešťastné smrti se objevily i spekulace o vraždě, jelikož pan Kubitschek byl svou popularitou u brazilského lidu a svými postoji trnem v oku vládnoucí brazilské generalitě. Je velmi pravděpodobné, že současné brazilské vládnoucí kruhy potřebovaly pana Kubitscheka odstranit.

Celá Brazílie smutní. Pan Kubitschek byl velmi oblíbenou a proslulou postavou brazilské politiky. Prezidentem Brazílie se stal v roce 1956 a zemi vládl celé jedno volební období, až do roku 1961. Brazilská ústava neumožňuje kandidovat na post prezidenta země 2 krát za sebou, jinak by byl zřejmě zvolen i na dalších 5 let. Kubitschek v prezidentských volbách zvítězil ambiciózním sloganem „Padesát let pokroku v pěti letech.“

Nové hlavní město

Stejně jako všichni známe zkratky TGM či JFK, celá Brazílie ví, co znamená JK. Juscelino Kubitschek byl v Brazílii znám jako Fundador (zakladatel). Už krátce po svém zvolení navštívil věhlasného architekta Oscara Niemeyera v jeho ateliéru v Rio de Janeiru. Architekt o jejich prvním setkání později řekl: „Vzal mě za rameno a navrhl mi, že si spolu vyjdeme za město. Netušil jsem, o co jde, ale uprostřed krásné přírody na jednom z kopců kolem Ria mi náhle řekl, že chce postavit nové hlavní město. Bylo vidět, že mu na tom velmi záleží (zdroj: kniha pana Brože o brazilském prezidentovi českého původu).”

Brasília
Brasília – nové hlavní město Brazílie

Mnozí nedůvěřivci si mysleli, že Kubitschekův volební slogan a ambiciózní plány jsou jen nafouknutou bublinou. Spojení Kubitscheka s architektem Niemeyerem však v Brazílii způsobilo doslova revoluci. Lidový, sociálně cítící a brazilským lidem milovaný středo levicový Kubitschek skutečně dokázal postavit nové brazilské hlavní město ve středu země doslova na zelené louce. Zároveň vznikla dálniční síť, která spojuje jednotlivé části země a jejímž středem je právě Brasília.

Vystavění hlavního města na zelené louce nebylo náhodné. Tento počin totiž byl zakotven v brazilské ústavě, ale žádný z politiků si před Kubitschekem na splnění ambiciózního bodu ústavy netroufl. A dobře věděli proč. Kubitschek zemi výstavbou nového hlavního města a dálniční sítě hluboce zadlužil. Toto zadlužení však ještě nebylo ničím oproti dluhům, které začaly páchat pozdější vojenské diktátorské režimy.

Hlavním smyslem nového hlavního města Brasília byl přesun byznysu z jediné bohaté lokality země do jejích dalších částí. Brazilci jako by dříve ani nedokázali využít bohatství své rozlehlé země. Jediné, co v novém hlavním městě dnes chybí, je samba. Brasília se tváří přísně, úředně a vyšňořeně, nedokázala navázat na tradici horkokrevného Ria či São Paula. Brazilci jsou ale na Kubitschekův počin hrdí, „jejich prezident“ prostě byl a navždy již bude „Fundadorem.“

Život Juscelina Kubitscheka

Do Brazílie přišel Kubitschekův pradědeček Jan Nepomuk Kubíček někdy v 30. letech 19. století. Tento šikovný třeboňský truhlář se nechal na rok či dva najmout do brazilské armády. Se svou brazilskou manželkou počal tři syny, jeden z nich, Augusto Elias Kubitschek, pak byl dědem budoucího prezidenta a otcem jeho matky, Júlie Kubitschek.

Rodný dům
Kubitschekův rodný dům

Juscelino Kubitschek de Oliveira se narodil 12. září 1902 v Diamantině (brazilský stát Minas Gerais) a právě dnes tragicky zahynul v Resende (stát Rio de Janeiro). Tento rodilý Brazilec si ponechal příjmení po své matce českého původu, ovšem také rodilé Brazilce. Jeho brazilský otec João César de Oliveira zemřel, když Juscelinovi byly 2 roky.

Kubitschek vystudoval medicínu, stal se z něj však politik. Jeho matka byla chudá a Kubitschek se tedy musel vypracovat sám. První významné funkce dosáhl v roce 1940, kdy byl zvolen starostou v Belo Horizonte, hlavním městě státu Minas Gerais. V roce 1950 se stal guvernérem Minas Gerais a na post prezidenta země kandidoval v roce 1955.

Jako prezident chtěl Kubitschek zmodernizovat brazilské hospodářství velkými investicemi. Už v prvním roce jeho vlády dostaly ambiciozní plány konkrétní podobu na papíře a už v roce 1957 byla zahájena výstavba. Neuvěřitelné je, že dokázal nové hlavní město Brasília postavit za 3 roky, už v roce 1960 bylo monumentální dílo dokončeno. Země však byla o to grandiózněji zadlužena a byla devalvována její měna. Není se čemu divit, hlavní město Brasília bylo tehdy největším staveništěm na světě.

Tři roky po skončení Kubitschekova prezidentského mandátu převzala v Brazílii moc armáda a on raději odešel do exilu, ze kterého se do Brazílie vrátil v roce 1967. Kubitschek navštívil Československo pouze jednou v životě, v roce 1930, když cestoval z Vídně do Berlína. 12. září 1930, v den svých 28. narozenin, přijel do Prahy a několik dní se zde zdržel. Později se už do rodné země svého praděda nikdy nepodíval, nikdy tedy nenavštívil ani jeho rodiště, Třeboň.

Kubitschekovým nástupcem se v roce 1961 stal Jânio Quadros, který však byl v roce 1964 svržen. S nástupem vojenské diktatury byla na deset let suspendována Kubitschekova politická práva. Jako emigrant Kubitschek žil v mnoha městech USA a Evropy a do Brazílie se zřejmě neměl vracet. Tragicky zde zahynul 9 let od svého návratu a pravděpodobnost, že šlo o politickou vraždu na objednávku, je velká.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kubitschekův pohřeb bude největším smutečním obřadem v dějinách Brazílie. Se svým milovaným exprezidentem Fundadorem se přijde rozloučit na 350.000 truchlících Brazilců. V roce 1996 bude v Česku Kubitschekovi in memoriam propůjčen Řád T. G. Masaryka I. třídy. Kubitschek bude pohřben v Památníku JK, který bude otevřen v roce 1981. V Brasílii bude otevřeno Mezinárodní letiště prezidenta Juscelina Kubitschka a luxusní hotel Kubitschek Plaza. Navíc se zde po něm bude jmenovat třeba i kdejaká ulice. Po Juscelinových politických stopách se vydá jeho dcera Márcia Kubitschek (1942–2000), která bude v roce 1987 zvolena do Národního kongresu Brazílie. V letech 1991 až 1994 pak bude působit jako guvernér Brazilského federálního okresu.

Zdroj: Wikipedia, kniha pana Brože o brazilském prezidentovi českého původu

Témata: Brazílie, panovník, prezident, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt