Tresčí válka skončila u soudu v Haagu

Tresčí válka skončila u soudu v Haagu zdroj: The Royal Navy in The Cod Wars

12. 11. 2010, 9:46 | jaroslavpoks

stalo se 12. listopadu 1958 50. léta

Velká Británie, Island – Období taranování britských rybářských lodí a střílení po nich se zdá být u konce. Vláda Velké Británie postoupila spor týkající se islandských teritoriálních vod a práva v nich rybařit Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Boj o atlantské tresky sahá až do minulého století, doby závislosti Islandu na Dánsku. V roce 1893 dánská vláda deklarovala 13 námořních mil (nm; 24 km) od pobřeží jako teritoriální vody Islandu. Rybolov je totiž obživou pro mnoho Islanďanů a vývoz ryb zaujímá velký podíl v celkovém exportu z ostrova. Britské lodě toto omezení však nerespektovaly a do oblasti stále pluly. Dánská vláda se proto rozhodla, že vyšle islandským rybářům na pomoc námořní bitevní lodě, které nejednou sáhly až k výstřelu po neozbrojených rybářských lodích nacházejících se v prostoru islandských vod. Příměří mezi rybáři bylo nakonec dosaženo v roce 1896.

Současný spor započal 1. září rozšířením tehdejších 4 nm (7,4 km), které Islandu zůstaly po osamostatnění v roce 1918,  na 12 nm (22,2 km). Reakce Velké Británie byla téměř okamžitá – rozšíření odmítla a v oblasti rozmístila 20 rybářských lodí a na jejich ochranu 4 válečné lodě HMS Russell se zásobní lodí. Islandské námořnictvo uvolnilo 7 hlídkových lodí a létající člun PBY-6A Catalina. V září se událo hned několik střetů.

Dnes dopoledne došlo k dalšímu. Hlídkující islandská loď V/s Þór se setkala s britskou rybářskou lodí Hackness, jež měla rozpuštěnou síť v islandském prostoru. Poté, co její posádka zpozorovala islandskou vlajku, začala unikat, nicméně byla výstřely donucena zastavit. Krátce na to připlula britská loď HMS Russell a vyzvala islandského kapitána Eiríkura Kristóferssona, aby loď nechal odplout, jelikož se nenachází v území 4 nm od pobřeží, uznaném prostoru Velkou Británií. Kapitán odmítl a nařídil zajmutí lodě. K tomu ale nakonec nedošlo, na pomoc přijely další britské lodě a Hackness unikla.

Aby zúčastněné státy zabránily dalším konfliktům, dohodly se na příměří, než vzejde rozhodnutí, a zavály se, že případné další neshody budou řešit pouze na diplomatické úrovni.

Křištálová kouleVěštecká koule

Přes slib, který státy uzavřely, se odehrají ještě dvě podobné války – v roce 1972 a na přelomu let 1975 a 1976. Jako vítěz vyjde Island, jehož obyvatelé na rybolovu zbohatnou, a jako poražený Velká Británie, která do roku 2002 vyplatí jako podporu rybářům, již přišli o práci, 37 milionů liber.


PBY-6A Catalina

Zdroj: NavalWargamesSociety.org, Kwintessential.co.uk, Wikipedia.org

Témata: Island, lodě, oceán, ryby, soud, válka, Velká Británie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt