Tyran Ludvík XVI. skončil spravedlivě pod gilotinou

Tyran Ludvík XVI. skončil spravedlivě pod gilotinou zdroj: Wikipedia.org

21. 1. 2012, 9:48 | Radka Löfflerová

stalo se 21. ledna 1793 18. stol.

Paříž – Dnešní den se zapíše velkým písmem do historie. Po desáté hodině dopolední dopadlo ostří gilotiny na krk Ludvíka Kapeta, bývalého krále Ludvíka XVI. Tisíce Pařížanů přišlo na Náměstí Republiky, aby na vlastní oči vidělo, jak končí v krvi symbol feudalismu.

Ludvíka na popraviště přivezl kočár, kde kromě odsouzeného seděl ještě zpovědník a dva oficíři od gardy. Okolo kočáru jelo 460 mužů na koních a 1200 mužů šlo pěšky.

Kdo se ale těšil, že bude svědkem králova ponížení a proseb o milost, ten byl zklamán. Ludvík Kapet, ač pohublý, vstoupil na popravní lešení s veselým srdcem. Na sobě měl tmavý kabát, bílou vestu, šedé spodky a bílé punčochy. Kat Charles Henri Sanson mu ostříhal vlasy a král se  obrátil k lidu a silným hlasem volal:

„Frankové! Jsem nevinen; z tohoto lešení, odkud krev má po malé chvíli stří­kati bude, v tom posledním nejtěžším okamžení, v posledním okamžení mého života, kdež před Bo­ha živého předstoupím, zde vám přísahu skládám, že jsem nevinen. Odpouštím mile svým nepřáte­lům a žádám toho, aby Francouzové šťastni byli.“

Král si poté sám sundal košili a položil hlavu pod sekeru a ta ve chvíli oddělena od těla byla. Kat ji uchopil a dvakráte dokola popraviště obešel, aby se všichni podívati mohli. V jeho krvi někteří dobrovolníci své piky a jiní své šátky omáčeli.

O králově osudu bylo rozhodnuto už o více než měsíc dříve, 3. prosince 1792 v Národním konventu, kde Robespierr usiloval o jeho popravu slovy:

„Zde se nevede soudní proces. Ludvík není obžalovaný a vy nejste žádní soudcové. Jste pouze politikové a zástupci národa … Vaším úkolem není vyslovit nad někým soudní rozsudek, ale přijmout opatření v zájmu veřejného blaha. Pokud jde o mne, příčí se mi trest smrti a k Ludvíkovi necítím lásku ani nenávist … Ale sesazený král v lůně revoluce, která má ještě daleko k tomu, aby byla pevně zakotvena … takový nemůže být zneškodněn uvězněním nebo vypovězením. S bolestí vyslovuji osudnou pravdu: je lépe, aby zemřel Ludvík, než aby zahynulo 100 tisíc poctivých občanů…“

Poté proběhlo hlasování, které skončilo nejtěsnější možnou většinou, o jeden hlas. Pro popravu krále hlasoval i jeho vlastní bratranec Filip, vévoda z Orleánsu.

Po Ludvíku Kapetovi zůstala jeho vdova Marie Antoinetta a jejich dvě děti Marie Terezie Šarlota a Ludvík Karel Bourbonský. Marie Antoinetta je taktéž ve vězení a čeká na svůj ortel.

Křištálová kouleVěštecká koule

Marie Antoinetta bude popravena 16. října 1793 taktéž gilotinou. Jejich syn Ludvík Karel (Ludvík XVII.) zemře na tuberkulózu 8.června 1795 v deseti letech. Jediným jeho potomkem, který přežije Francouzskou revoluci bude Marie Terezie Šarlota (1778-1851), která se později provdá za svého bratrance vévodu z Angoulême Ludvíka Antonína Bourbonského (1775-1844).

Dynastie Bourbonů se oficiálně vrátí k moci v roce  1814 v osobě Ludvíka XVIII., který byl bratrem popraveného Ludvíka XVI.

Zdroj: Aktualne.centrum.cz, Wikipedia.org, Kramériusovy Císařské královské vlastenecké noviny 9. února 1793, Referaty-seminarky.cz, Panovnici.cz, Zena-in.cz

Témata: gilotina, král, panovník, poprava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Takto by se mělo

  lukyvacek, 21. 1. 2012 11:43

  Reagovat

  Takto by se mělo naložit s každým politkem!

  • Tím pádem bychom se

   Radka Löfflerová, 21. 1. 2012 18:26

   Reagovat

   Tím pádem bychom se tam ale vystřídali nakonec všichni a nebylo by komu vládnout.

 • to nebyl žádný

  nechapu, 28. 5. 2012 23:05

  Reagovat

  to nebyl žádný tyran

 • Ludvík XVI nebyl tyran,on

  JUDr.Karel Vlk, 13. 10. 2013 8:58

  Reagovat

  Ludvík XVI nebyl tyran,on jenom nezvládl dobu, která přišla.Revoluce skončila fiaskem.Šílenství Robespierra, to byla krutovláda, srovnatelná s nacisty i s komunisty

  • Máte pravdu pane Vlku.

   kaja, 26. 10. 2014 18:02

   Reagovat

   Máte pravdu pane Vlku. Mě je teprve 12 let, ale vím, že Robspierre pokaždé v konvetu přinesl list s rozsudky smrti. Byl podobný jako ten blbý, bolševický Stalin. Chudák Ludvík.

 • Myslím, že měli krále

  kaja, 26. 10. 2014 17:56

  Reagovat

  Myslím, že měli krále pouze sesadit. O však dopadl bohužel špatně. Já nesouhlasím s francouzskou revolucí, ale své místo v dějinách má. Také mě je líto Antoinnety a všech, kteří skončili pod gilotinou.

 • Ludvík nebyl tyran. Antoinetta

  kaja, 26. 10. 2014 17:59

  Reagovat

  Ludvík nebyl tyran. Antoinetta také ne. To Robspierre byl šílenec, dobře mu tak, že 28.7. 1794 skončil po gilotinou. Ludvík nebyl špatný.

 • Francouzská revoluce měla výborné

  JUDrKarelVlk, 13. 11. 2014 12:46

  Reagovat

  Francouzská revoluce měla výborné ideály a skončila v kaluži krve

 • Dynastie Kapetovců je nejstarší

  JUDrKarelVlk, 13. 11. 2014 13:01

  Reagovat

  Dynastie Kapetovců je nejstarší evropskou dynastií.Její počátky sahají do konce 6 století- Robertovci.V dnešní době vládnou ve Španělsku a Lucembursku

 • Dynastie Bourbonů skončila ve

  JUDrKarelVlk, 16. 1. 2015 7:53

  Reagovat

  Dynastie Bourbonů skončila ve Francii Karlem X.Pokračuje ve Španělsku a Lucembursku.Jejich předkem je vnuk Ludvíka XIV- Ludvík z Anjou

 • Jaké vzdělání má autorka??

  Hana Růžičková, 22. 7. 2017 2:43

  Reagovat

  Jaké vzdělání má autorka??Ludvík XVI. byl tyran??Nevěřím vlastním očím, že se může objevit takový článek…

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt