U Hattínu byli křižáci ze Svaté země na hlavu poraženi

U Hattínu byli křižáci ze Svaté země na hlavu poraženi zdroj: Wikipedia.org

4. 7. 2012, 12:25 | Michal Ozogán

stalo se 4. července 1187 starší

Hattín – Svatí bojovníci v Levantě zažili dosud nejdrtivější porážku ve své dosavadní historii.

Jeruzalémský král Guy z Lusignanu, který přes vyprahlé pustiny vytáhl do útoku, byl rozdrcen a poražen muslimským bojovníkem Saladinem. Na 17 tisíc křižáků za to zaplatilo svým životem.

Celé to začalo 1. července, kdy Saladin se svým vojskem obsadil město Tiberiada a oblehl její nedobytnou citadelu, kam se uchýlila manželka hraběte z Tripolisu. Ta okamžitě jeruzalémskému králi odeslala žádost o pomoc, který jako správný rytíř musel dámě v nesnázích pomoci a vytáhl s doposud největším vojskem, jaké kdy křižáci doposud postavili do pole.

Byla to dobře promyšlená past. Křižáci museli překonat v horkém letním dni 25kilometrovou cestu pouští. Na cestě ani strom a teploty ve stínu dosahovaly 35 °C. Jelikož byli neustále pod partyzánskými útoky saracénů, museli ještě na sobě mít těžkou plátovou zbroj. Všechno navíc zhoršoval nepříjemný prach, který se mezi pochodující armádou vířil. Na bojiště, kde je očekával připravený Saladin, tak dorazili vyčerpaní a dehydratovaní.

Přes noc se utábořili na pahorku Hattín, ale k blízkým pramenům se nedostali, protože cestu jim zahradila muslimská armáda. Křižácká armáda byla postupně decimovaná při snaze dostat se k vodě. Některým skupinkám se podařilo obležení prolomit a dostat se do bezpečí. Většina z nich, větně krále Jeruzaléma, ovšem zůstala obklíčena.

Vyčerpaní křižáci vzdorovali až do hořkého konce. Jeden po druhém ale padali až nakonec nezbyl nikdo, kdo by pozvedl meč. Šlechtici byli vzati do zajetí, rytíři popraveni a pěšáci prodáni do otroctví. Saladinovo vítězství bylo naprosto zdrcující.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po porážce křižáků u Hattinu Saladin postupně obsazoval nechráněná města a pevnosti. Do rukou muslimů rovněž padl svatý Jeruzalém. Své tažení nicméně nedotáhl do konce a bojovníci ze západu se v Levantě udrželi.

V reakci na muslimská vítězství byla vyhlášena třetí křížová výprava, která sice Jeruzalém neosvobodila, ale umožnila existenci křižáckých států na další století.

Zdroj: Valka.cz, Wikipedia.org

Témata: bitvy, Křížové výpravy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt