U Petrovaradína byli poraženi Turci

U Petrovaradína byli poraženi Turci zdroj: Militaryphotos.net

5. 8. 2012, 18:06 | Tadeáš Sedláček

stalo se 5. srpna 1716 18. stol.

Petrovaradín – V dopoledních hodinách byla zlikvidována téměř dvousettisícová armáda tureckého velkovezíra Damada Aliho.

Vítězný vojevůdce habsburských armád, princ Evžen Savojský, to však neměl vůbec jednoduché. Již před třemi dny obsadili Turci okolí Petrovaradína a křídla své armády opřeli o břehy Dunaje. Princ by tak musel útočit na jejich dobře opevněná křídla, rozhodl se však pro riskantnější variantu.

Dnes v brzkých ranních hodinách překonal se svou armádou rozbouřený Dunaj a nečekaně zaútočil na turecký střed. Zpočátku překvapení Osmané se však brzy vzpamatovali a přešli do tvrdého protiútoku. Už už to vypadalo, že rakouské armády budou smeteny zpět na druhý břeh, nicméně v tu chvíli vyrazila na podporu těžká kavalerie mohutně podporovaná petrovaradínským dělostřelectvem. Odpor Turků byl rychle zlomen a jejich vůdce, Damad Ali, zahynul v sebevražedném útoku v čele své gardy.

Připomeňme, že tato bitva je součásti probíhajícího konfliktu mezi Rakouskem a Osmanskou říší, v níž hájí Rakousko zájmy Benátské republiky – ta totiž požaduje od Turků návrat Peloponésu, Rakušané zase mají ambice ohledně Balkánu – chtějí Turky zatlačit zpět do Asie.

Křištálová kouleVěštecká koule

Evžen Savojský svede o pár týdnů později bitvu o Temešvár, čímž vyžene Turky z posledních oblastí Uherska.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: bitvy, Habsburkové, Osmanská říše, Rakousko, Turecko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt